Logo Polskiego Radia
Print

Drugi dzień wizyty marszałka Senatu w Niemczech

IAR / PAP
Dariusz Adamski 07.07.2018 17:39
Marszałek spotkał się z władzami landów, Polonią oraz wziął udział w otwarciu Konsulatu Honorowego RP w Düsseldorfie
Stanisław Karczewski podczas jednego ze spotkań w Berlinie Stanisław Karczewski podczas jednego ze spotkań w Berlinie TWITTER.COM/STANISŁAW KARCZEWSKI

W piątek Marszałek Stanisław Karczewski rozmawiał między innymi z przewodniczącym Bundesratu - Michaelem Müllerem oraz z premierami kilku niemieckich landów.

Rozmowy dotyczyły współpracy transgranicznej, przyszłości Unii Europejskiej czy działalności Trójkąta Weimarskiego. Marszałek zaznaczył jednak, że jednym z najważniejszych tematów rozmów były kwestię związane z Polonią oraz nauką języka polskiego w niemieckich szkołach, która nie we wszystkich landach jest zapewniona. - Ja wiem, że to się zmienia, ale myślę, że możemy przyspieszyć te zmiany i wspólnie spowodować - w wyniku rozmów i nacisków - że ten problem będzie coraz lepiej rozwiązywany - powiedział Marszałek Stanisław Karczewski.

Marszałek Stanisław Karczewski podczas swojej wizyty spotyka się również z Polonią. Jak powiedział Stanisław Karczewski podczas takich spotkań słyszalne są głosy krytyki, dotyczące między innymi podziału publicznych środków na działanie organizacji polonijnych. Marszałek Karczewski tłumaczył, że ta sytuacja wynika z ograniczonych środków, które mogą być przeznaczone na wspieranie działalności organizacji polonijnych. * To z jednej strony nas martwi, ponieważ mamy świadomość tego, że niektóre - często bardzo dobre - inicjatywy nie zostaną zrealizowane. Z drugiej strony nas to cieszy, ponieważ widać dużą aktywizację środowisk polonijnych - powiedział Marszałek Stanisław Karczewski i dodał, że wszystkie opinie zostaną przeanalizowane.

W sobotę Marszałek Senatu wraz z delegacją między innymi odwiedzi Polską Misję Katolicką w Essen oraz spotka się z Polonią w Kolonii, gdzie odwiedzi Konsulat Generalny RP. Oficjalna wizyta Marszałka Senatu w Niemczech zakończy się w niedzielę wieczorem.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt