Logo Polskiego Radia
Print

Przedstawiciel USA ds. Ukrainy: Rosja jest za silna

IAR
Dariusz Adamski 17.05.2018 15:04
  • "Ukraina nie odzyska zabranych przez Rosję terytoriów". Relacja Pawła Buszki (IAR)
Ukraina nie odzyska zabranych przez Rosję terytoriów - taką opinię wyraził specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenki o Kurt Volker Prezydent Ukrainy Petro Poroszenki o Kurt Volker PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Kurt Volker przebywał z wizytą w Donbasie. Jednocześnie wyraził opinię, że militarna pomoc USA udzielona Ukrainie przyczynić się może do ustanowienia pokoju.

Rosja jest za silna, aby Ukraina odzyskała od niej zabrane terytoria - zaznaczył Kurt Volker w wypowiedzi udzielonej BBC Ukraina. Specjalny przedstawiciel USA dodał jednak, że cena rosyjskiej agresji już wzrosła i będzie wzrastać nadal. Zdaniem Kurta Volkera - czynnikiem powstrzymującym Rosję są sankcje, ale też ewentualna misja pokojowa ONZ.

W opinii przedstawiciela USA - również przekazanie przez Stany Zjednoczone Ukrainie śmiercionośnej broni przyczyni się do ustanowienia pokoju w Donbasie. Jak wyjaśnił - niemożność utrzymania przez kraj linii rozdziału sił staje się zaproszeniem do dalszej agresji.

USA w zeszłym miesiącu przekazały Ukrainie partię systemów przeciwczołgowych Javelin. Kurt Volker po wizycie w Donbasie spotkał się też wczoraj z prezydentem Petrem Poroszenką. Tematem rozmów była m.in. kwestia misji pokojowej ONZ na wschodniej Ukrainie.

IAR/dad

tags: donbas, Rosja, Ukraina
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt