Logo Polskiego Radia
Print

Tranzyt gazu przez Ukrainę strategiczny dla UE

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.04.2018 10:13
  • Wojciech Jakóbik o strategicznym znaczeniu tranzytu gazu do UE przez Ukrainę.
"Ukraińska droga tranzytu gazu jest strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego"
Construction materials for the planned pipeline. Photo: Nord StreamConstruction materials for the planned pipeline. Photo: Nord StreamZdjęcie ilustracyjne Foto: materiały prasowe Nord Stream
"Ukraińska droga tranzytu gazu jest strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego" - napisał na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Marosz Szefczovicz po spotkaniu w Berlinie z ministrem gospodarki Niemiec, Peterem Altmaierem.

Ukraińska droga tranzytu gazu jest strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Niemieckie zaangażowane w znalezienie rozwiązania, które zabezpieczy (tę drogę) w komercyjnie opłacalny sposób, jest bardzo doceniane i potrzebne. Mógłbym sobie wyobrazić rozmowy czterostronne jako polityczny impuls dla negocjacji z Ukrainą i Rosją – napisał na Twitterze Szefczovicz.

Na wspólnej konferencji prasowej komisarz oświadczył, że Komisja Europejska docenia ostatnie oświadczenia kanclerz Angeli Merkel w sprawie Nord Stream 2. Zdaniem Szefczovicza stanowisko Merkel pozwala sądzić, że do rozmów na temat ukraińskiego tranzytu, które prowadzą Ukraina, Rosja i KE, mogłyby przyłączyć się Niemcy.

Komisarz przypomniał, że mimo niedawnego sporu z Rosją Ukraina była w stanie zapewnić transport gazu dla odbiorców w UE.

Potwierdza to, że ta trasa tranzytowa działa i ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia dostaw gazu nie tylko dla Ukrainy, ale również dla Europy centralnej i wschodniej – oświadczył.

Peter Altmaier – pisze Interfax-Ukraina – "oświadczył ze swojej strony, że w kwestii Nord Stream 2 celem Niemiec jest zapewnienie dostaw gazu dla prywatnych projektów w infrastrukturze i jednoczesna obrona interesów Ukrainy".

Z Wojciechem Jakóbikiem z serwisu BiznesAlert.pl rozmawiał Przemysław Pawełek.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt