Logo Polskiego Radia
Print

Tranzyt gazu przez Ukrainę strategiczny dla UE

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.04.2018 10:13
  • Wojciech Jakóbik o strategicznym znaczeniu tranzytu gazu do UE przez Ukrainę.
"Ukraińska droga tranzytu gazu jest strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego"
Elementy instalacji gazociągu Nord Stream 2Elementy instalacji gazociągu Nord Stream 2Zdjęcie ilustracyjne Foto: materiały prasowe Nord Stream
"Ukraińska droga tranzytu gazu jest strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego" - napisał na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Marosz Szefczovicz po spotkaniu w Berlinie z ministrem gospodarki Niemiec, Peterem Altmaierem.

Ukraińska droga tranzytu gazu jest strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Niemieckie zaangażowane w znalezienie rozwiązania, które zabezpieczy (tę drogę) w komercyjnie opłacalny sposób, jest bardzo doceniane i potrzebne. Mógłbym sobie wyobrazić rozmowy czterostronne jako polityczny impuls dla negocjacji z Ukrainą i Rosją – napisał na Twitterze Szefczovicz.

Na wspólnej konferencji prasowej komisarz oświadczył, że Komisja Europejska docenia ostatnie oświadczenia kanclerz Angeli Merkel w sprawie Nord Stream 2. Zdaniem Szefczovicza stanowisko Merkel pozwala sądzić, że do rozmów na temat ukraińskiego tranzytu, które prowadzą Ukraina, Rosja i KE, mogłyby przyłączyć się Niemcy.

Komisarz przypomniał, że mimo niedawnego sporu z Rosją Ukraina była w stanie zapewnić transport gazu dla odbiorców w UE.

Potwierdza to, że ta trasa tranzytowa działa i ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia dostaw gazu nie tylko dla Ukrainy, ale również dla Europy centralnej i wschodniej – oświadczył.

Peter Altmaier – pisze Interfax-Ukraina – "oświadczył ze swojej strony, że w kwestii Nord Stream 2 celem Niemiec jest zapewnienie dostaw gazu dla prywatnych projektów w infrastrukturze i jednoczesna obrona interesów Ukrainy".

Z Wojciechem Jakóbikiem z serwisu BiznesAlert.pl rozmawiał Przemysław Pawełek.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt