Logo Polskiego Radia
Print

USA: w Syrii użyto sarinu i chloru

IAR
Dariusz Adamski 15.04.2018 13:15
Waszyngton uważa, że w ataku chemicznym na miejscowość Duma w Syrii użyto sarinu i chloru
Waszyngton - stolica Stanów Zjednoczonych AmerykiWaszyngton - stolica Stanów Zjednoczonych AmerykiPixabay/12019/CC0 License

Taką informację przedstawił wysoki urzędnik amerykańskiej administracji. Mają to potwierdzać ślady substancji w ciałach ofiar a także symptomy po ataku, do którego doszło 7 kwietnia.

Sarin to silnie toksyczny środek zaliczany do grupy paralityczno-drgawkowych. Wnika do organizmu przez skórę i drogi oddechowe. Jego niewielka dawka powoduje śmierć w ciągu kilku minut.

O użycie śmiercionośnej substancji kraje zachodu oskarżają reżim Baszszara Al Asada. Władze w Damaszku a także wspierająca je Rosja, temu zaprzeczają

W noc z piątku na sobotę na obiekty związane z produkcją broni chemicznej i biologicznej w Syrii spadło ponad 100 rakiet. Uderzenie armii Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji było odpowiedzią na atak chemiczny w Dumie.

W sobotę armia Syrii ogłosiła, że siły przeciwne reżimowi Baszszara al Asada opuściły Wschodnią Ghutę. Zmasowany atak na enklawę rebeliantów położoną na wschód od Damaszku trwał blisko dwa miesiące. Wschodnia Ghuta była poza kontrolą syryjskiego reżimu od 2012 roku.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt