Logo Polskiego Radia
Print

Polska pracuje nad relacjami z Izraelem i USA

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.03.2018 08:30
  • Minister spotkał się w stolicy Macedonii z wysłannikiem rządu Stanów Zjednoczonych do spraw Holokaustu [posłuchaj]
Do krótkiej rozmowy ministra Jacka Czaputowicza z amerykańskim dyplomatą Tomem Yazdgerim doszło w Macedonii
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Foto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że nie ma na razie terminu kolejnego spotkania polskiej i izraelskiej grup roboczych. Minister spotkał się w stolicy Macedonii z wysłannikiem rządu Stanów Zjednoczonych do spraw Holokaustu. To właśnie Izrael i Stany Zjednoczone najgłośniej protestowały przeciwko zmianom w ustawie o IPN.

Do krótkiej rozmowy ministra Jacka Czaputowicza z amerykańskim dyplomatą Tomem Yazdgerim doszło podczas zorganizowanych w stolicy Macedonii uroczystości 75. rocznicy deportacji macedońskich Żydów do obozu w Treblince. Według relacji Jacka Czaputowicza, amerykański urzędnik miał pytać o rozmowy grup roboczych z Polski i Izraela, a także o spodziewane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy.

Z kolei minister Czaputowicz pytany przez polskich dziennikarzy poinformował, że nie ma na razie terminu kolejnego spotkania polskiego i izraelskiego zespołu. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że sprawa wymaga czasu.

Do pierwszego spotkania obu zespołów doszło pod koniec lutego w Jerozolimie.

W ostatnich tygodniach nowelizacja ustawy o IPN spowodowała spór między Polską a Izraelem i krytykę polskich władz przez amerykański Departament Stanu. Nowelizacja przewiduje kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale odesłał kilka jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Polskie władze tłumaczą, że ustawa ma chronić dobre imię Polski. Izraelscy i amerykańscy politycy twierdzą, że może to być próba fałszowania historii.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt