Logo Polskiego Radia
Print

Szef KE mówi, że jest szansa na kompromis z Polską

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.02.2018 16:32
  • Jean Claude-Juncker mówi z nadzieją o porozumieniu z Polską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Jean-Claude Juncker powiedział, że jest szansa na porozumienie z Polską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości
Jean-Claude JunckerJean-Claude JunckerPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Jean-Claude Juncker powiedział na konferencji w Brukseli, że jest okazja, bo Polska i Komisja są w stałym kontakcie i prowadzony jest dialog. - Jest duża szansa, ze polskie stanowisko zbliży się do naszego i nasze - przesunie się w kierunku stanowiska Polski - powiedział szef Komisji. Wcześniej nadzieję na kompromis i na zmianę polskiego punktu widzenia wyrażał też wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans, który mówił, że po zmianie rządu zmieniły się relacje Brukseli z Warszawą. Po spotkaniu w ubiegłym tygodniu z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem wiceprzewodniczący Komisji mówił o możliwości kompromisu w ciągu kilku tygodni, najwyżej miesięcy.

Pod koniec grudnia Komisja zakwestionowała polską reformę wymiaru sprawiedliwości uznając, że jest zagrożeniem dla niezawisłości sądów. Uruchomiła wtedy procedurę związaną z artykułem 7 unijnego traktatu. Rząd w Warszawie odpierał zarzuty i mówił, że reformy sądownictwa są konieczne i zgodne z europejskimi standardami. Od ubiegłego tygodnia prawnicy z Polski i z Komisji Europejskiej rozmawiają na ten temat.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt