Logo Polskiego Radia
Print

Donald Trump chce wzmocnienia wschodniej flanki NATO

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 13.02.2018 17:56
  • Zbigniew Pisarski o amerykańskich planach budżetowych związanych ze wschodnią flanką NATO.
Nowy projekt budżetu Stanów Zjednoczonych przewiduje jeszcze większe środki na ten cel
Donald Trump, prezydent Stanów ZjednoczonychDonald Trump, prezydent Stanów ZjednoczonychWikimedia Commons, CC0

Biały Dom przedstawił prezydencki projekt budżetu Stanów Zjednoczonych na 2019 rok. Przewiduje on wzrost wydatków na obronność, ochronę granic oraz infrastrukturę. Dokument nie przewiduje zrównoważenia budżetu przez następną dekadę. Przesłany przez prezydenta Donalda Trumpa do Kongresu projekt budżetu przewiduje wydatki państwa na poziomie 4 bilionów 400 miliardów dolarów. Z tej kwoty ponad 680 miliardów ma pójść dla Pentagonu, co oznacza wzrost wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych o 13 procent ponad tegoroczny poziom, który już wcześniej został wyraźnie zwiększony.

Donald Trump wnioskuje też do Kongresu o znaczne zwiększenie środków na ochronę wschodniej flanki NATO przed agresywnymi działaniami Rosji. W projekcie budżetu na rok 2019 prezydent USA przewiduje na ten cel 6,5 miliarda dolarów, czyli o ponad jedną trzecią więcej niż obecnie.

W 2018 roku Stany Zjednoczone przeznaczyły na tak zwaną Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative) 4,8 miliarda dolarów. W projekcie budżetu na przyszły rok, który Biały Dom przesłał wczoraj do Kongresu, przewidziano zwiększenie tej kwoty o 1,7 miliarda dolarów. „Chcemy wzmocnić odstraszanie poprzez zwiększoną obecność sił lądowych i poprawę wspólnych zdolności bojowych z sojusznikami” - oświadczył amerykański resort obrony. Prawie połowa z 6,5 miliarda dolarów przewidzianych na ochronę wschodniej flanki NATO zostanie przeznaczona na rozmieszczenie sprzętu wojskowego, 800 milionów dolarów no rozbudowę infrastruktury obronnej a 1,9 miliarda na utrzymanie wojsk amerykańskich. Po 300 milionów przewidziano na wspólne ćwiczenia wojskowe z sojusznikami i na poprawę ich zdolności bojowych. W budżecie znalazło się też 200 milionów dolarów na doradztwo, szkolenia i doposażenie armii ukraińskiej.

Stany Zjednoczone zaczęły rozlokowywać swoje wojska w Europie wschodniej po aneksji Krymu i rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Inicjatywa ta miała zwiększyć poczucie bezpieczeństwa Polski i innych sojuszników USA. W 2016 roku misję wojsk amerykańskich oraz sił NATO zmieniono na odstraszanie potencjalnej rosyjskiej agresji.

Ze Zbigniewem Pisarskim, prezesem Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt