Logo Polskiego Radia
Print

KE powiąże wypłaty funduszy z praworządnością

IAR
Dariusz Adamski 13.02.2018 18:00
  • Nowy dokument KE a w nim uzależnienie funduszy od praworządności. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska powiąże wypłaty unijnych funduszy z praworządnością - dowiedziało się Polskie Radio
pixabay/CC0 License

Założenia dotyczące przyszłych wydatków Komisja ma opublikować jutro. To ma być dokument do dyskusji dla europejskich liderów, którzy w piątek, w przyszłym tygodniu w Brukseli będą rozmawiać o tym na nieformalnym szczycie.

Nad dokumentem cały czas trwają prace, więc możliwe są jeszcze zmiany, a ostateczną decyzję podejmą jutro unijni komisarze na cotygodniowym posiedzeniu. Na razie, jak ustaliło Polskie Radio, w dokumencie jest odwołanie do artykułu 2, unijnego traktatu mówiącego o europejskich wartościach. Komisja uważa, że wszystkie fundusze mają być powiązane z przestrzeganiem praworządności z wyjątkiem pieniędzy na program wymiany studentów - Erasmus Plus.

W dokumencie nie ma szczegółowych zapisów dotyczących na przykład funkcjonowania wymiarów sprawiedliwości w unijnych krajach i powiązania efektywności sądownictwa z funduszami. Urzędnicy w Komisją mówią, że ta sprawa jest jeszcze dyskutowana i konkretne zapisy pojawiają się, kiedy znany będzie projekt 7-letniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. Pierwsze założenia będą opublikowane na początku maja, a kolejne wersje poznamy jesienią. Już w maju będzie wiadomo ile pieniędzy Komisja chce przeznaczyć na poszczególne sektory. Na razie przesłanie Komisji jest następujące - by utrzymać na obecnym poziomie finansowanie, na przykład polityki rolnej i spójności, konieczne jest zwiększenie wpłat do unijnego budżetu, w tym także składek państw członkowskich. W przeciwnym razie będą cięcia.

Komisja rozpisała trzy scenariusze w zależności od przychodów. Jeden to status quo, kolejne dwa przewidują mniejsze fundusze. W polityce rolnej mowa jest o obcięciu dotacji rolnych o 15 procent, i o 30 procent, a w polityce spójności Komisja w jednym ze scenariuszu proponuje wyłączenie z niej regionów przejściowych i najbardziej rozwiniętych, co byłoby niekorzystne między innymi dla Polski.

dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt