Logo Polskiego Radia
Print

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Czechach

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.01.2018 21:42
  • W Czechach dojdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich - relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
Pierwsza zakończyła się zwycięstwem Milosza Zemana, który zdobył 38,5 procent poparcia
Milosz Zeman w lokalu wyborczymMilosz Zeman w lokalu wyborczymPAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Drugie miejsce zajął Jirzi Drahosz uzyskując 26,6 % poparcia. Frekwencja wyniosła ponad 61,9 procent.

Milosz Zeman, choć wygrał, zdobył mniejsze poparcie niż wskazywały na to ostatnie sondaże. Po ogłoszeniu wyników zaapelował do swoich wyborców, by poszli zagłosować także za dwa tygodnie. - W drugiej turze - jak Państwo wiecie - wszystko zaczyna się od nowa - powiedział Zeman. Prezydent zapewnił, że wbrew spekulacjom jest w pełni sił, by rządzić drugą kadencję. Polityk, który odmawiał udziału w debatach przedwyborczych, teraz przyjął wyzwanie, by w takiej debacie wziąć udział.

Jego kontrkandydat - były prezes czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - nie krył zadowolenia z wejścia do drugiej tury. - Dobrze to wygląda, używając sportowego określenia przeszliśmy z grupy do finału - powiedział podczas wieczoru wyborczego. W tym finale kluczowe będzie to jak zachowają się wyborcy pozostałych kandydatów.

Pavel Fiszer, który zajął trzecie miejsce zdobywając 10 procent głosów oraz najmłodszy kandydat Marek Hilszer już zapowiedzieli, że w drugiej turze będą głosować na Drahosza i o to samo zaapelowali do swoich zwolenników

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt