Logo Polskiego Radia
Print

Merkel chce zawarcia umowy koalicyjnej do połowy lutego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.01.2018 11:51
  • W Niemczech zarządy partii chadeckich CDU oraz CSU jednogłośnie zdecydowały o podjęciu rozmów koalicyjnych z SPD[posłuchaj]
Kanclerz Angela Merkel chce sfinalizować negocjacje koalicyjne chadecji z socjaldemokratami do połowy lutego
Kanclerz Angela MerkelKanclerz Angela MerkelFoto: РАР/ЕРА

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce sfinalizować negocjacje koalicyjne chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami (SPD) do połowy lutego, a nie do końca marca, jak wcześniej przewidywano - informuje w piątek Reuters, powołując się na "źródło w CDU".

Celem jest danie SPD czasu na przeprowadzenie pocztowego głosowania członków tej partii w sprawie porozumienia o utworzeniu koalicji rządowej. Po zakończonych w piątek rano rozmowach sondażowych przywódcy CDU, CSU i SPD - Angela Merkel, Horst Seehofer i Martin Schulz - ogłosili, że postanowili rekomendować swoim partiom rozpoczęcie oficjalnych negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządzącej.

Zarząd CDU jednomyślnie opowiedział się w piątek za podjęciem negocjacji z SPD w sprawie utworzenia koalicji. Wcześniej tego dnia taką decyzję podjął znaczną większością głosów zarząd SPD. Także kierownictwo CSU opowiedziało się już za negocjacjami koalicyjnymi.
W przypadku CDU ostateczna decyzja w sprawie utworzenia koalicji będzie należała do zjazdu partii. W przypadku CSU będzie to zjazd lub decyzja władz partyjnych.

Fiasko rozmów o koalicji mogłoby oznaczać koniec kariery zarówno kanclerz Angeli Merkel, jak i szefa SPD Martina Schulza.

Od 24 października Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, szczególnie w kwestiach międzynarodowych.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt