Logo Polskiego Radia
Print

"Nasz sąsiad zrzeka się głupich ambicji Sikorskiego"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.01.2018 13:59
  • Zmiany w polskim rządzie sygnałem poprawy stosunków z Litwą. Relacja Kamila Zalewskiego
Wiceszef Sejmu Litwy Gediminas Kirkilas powiedział, że zmiany w Polsce sprzyjają stosunkom polsko-litewskim
Вежа зь летувіскім сьцягам на Замкавай гары ў ВільніВежа зь летувіскім сьцягам на Замкавай гары ў Вільніpixabay.com/Public Domain CC0

Objęcie stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego i rekonstrukcja rządu w Warszawie zapowiadają dobre zmiany w stosunkach polsko-litewskich – ocenił wiceprzewodniczący Sejmu Litwy Gediminas Kirkilas w czwartkowej rozmowie z publiczną telewizją LRT.

"Zmiany są pozytywne. Nasz sąsiad pokazuje, że zrzeka się głupich ambicji (byłego szefa MSZ - PAP) Radosława Sikorskiego i jako pierwszy idzie na ustępstwa, chociaż jest większym państwem" - wskazuje Gediminas Kirkilas.

Wiceprzewodniczący Sejmu podkreślił, że Litwa nie może zapominać, iż Polska jest jej "strategicznym partnerem w każdym aspekcie" i powinna dołożyć starań, by wykorzystać obecną sprzyjającą sytuację "rozwiązując od lat nierozstrzygnięte kwestie", takie jak na przykład pisownia nazwisk polskich na Litwie.

Kirkilas wskazał, że dobrym sygnałem dla Wilna jest też fakt, że dotychczasowy wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, który był również współprzewodniczącym Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Poselskiego, objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że Brudziński "dobrze zna tematykę stosunków polsko-litewskich".

Gediminas Kirkilas, który jest też przewodniczącym sejmowej komisji ds. europejskich, wyraził przekonanie, że "nowy premier Polski i minister spraw zagranicznych będą lepszymi negocjatorami w Brukseli", a rozpoczęte między Komisją Europejską a Warszawą rozmowy zakończą się sukcesem.

"Nadchodzi premier w absolutnie nowym stylu" - powiedział Kirkilas mając na myśli Morawieckiego. "W Brukseli można wiele zdziałać, szczególnie, gdy rozmawia się bez tłumaczy" - zaznaczył.

Litewska telewizja publiczna podkreśliła, że po zamrożonych stosunkach polsko-litewskich w czasie rządów Platformy Obywatelskiej, na linii Warszawa-Wilno "nastaje okres renesansu". Telewizja przypomniała, że jesienią w Wilnie gościł marszałek Sejmu Marek Kuchciński, na luty wizytę na Litwie zapowiedział prezydent Andrzej Duda, a na marzec premier Mateusz Morawiecki.

PAP/ho
tags: Litwa, Polska
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt