Logo Polskiego Radia
Print

Debata RB ONZ na temat sytuacji w Iranie

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 05.01.2018 16:59
  • Dr Monika Gabriela Bartoszewicz o sytuacji w Iranie.
O zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wnioskowały Stany Zjednoczone
Прапор ООНПрапор ООНMakaristos (domena publiczna, źr. Wikipedia)

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ aby omówić sytuację w Iranie. W antyrządowych protestach przetaczających się przez ten kraj zginęły w ciągu ostatniego tygodnia 22 osoby - szacuje Amnesty International. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwóch funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Aresztowano kilkuset demonstrantów.

O zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wnioskowały Stany Zjednoczone. Przeciwna temu była Rosja. Nie wiadomo, czy strona rosyjska będzie próbowała zablokować spotkanie. Posiedzenie w Nowym Jorku ma rozpocząć się o godzinie 21 czasu obowiązującego w Polsce - podała przewodząca obecnie Radzie delegacja Kazachstanu.

Kilka dni temu protesty w Iranie poparł Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych napisał na Twitterze, że Irańczycy "wreszcie powstają przeciwko brutalnemu i skorumpowanemu reżimowi islamskiej republiki". Skrytykował swojego poprzednika, który - jego zdaniem - zawarł niekorzystny układ z władzami w Teheranie. "Wszystkie pieniądze, które prezydent Obama dał Iranowi, trafiły w ręce reżimu i zasiliły organizacje terrorystyczne” - stwierdził Donald Trump nawiązując do przekazania Iranowi przez USA 1,7 miliarda dolarów, które były wcześniej zamrożone w amerykańskich bankach. Zwrot tej kwoty był jednym z elementów porozumienia, na mocy którego Iran zrezygnował z programu nuklearnego w zamian za zakończenie izolacji gospodarczej tego kraju. Donald Trump dodał, że w Iranie rośnie inflacja, brakuje jedzenia i nie obowiązują prawa człowieka.

Z dr Moniką Gabrielą Bartoszewicz rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt