Logo Polskiego Radia
Print

Szef MSZ w Gruzji. "Trzymamy kciuki za członkostwo"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.11.2017 10:24
  • Polska i Szwecja wspierają unijne aspiracje Gruzji przed szczytem Partnerstwa Wschodniego. Korespondencja Karola Darmorosa (IAR)
  • Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich o relacjach Gruzji z Unią Europejską.
Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji potwierdzili w Tbilisi wsparcie swych państw dla unijnych aspiracji Gruzji
Od lewej minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski, wicepremier i minister spraw zagranicznych Gruzji Micheil Dżanelidze, minister spraw zagranicznych Szwecji Margot WallstromOd lewej minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski, wicepremier i minister spraw zagranicznych Gruzji Micheil Dżanelidze, minister spraw zagranicznych Szwecji Margot WallstromPAP/Leszek Szymański

Ministrowie Witold Waszczykowski i Margot Wallström spotkali się z szefem gruzińskiego MSZ i wicepremierem Micheilem Dżanelidze. Do rozmów ministrów doszło na 10 dni przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, który ma uznać unijną perspektywę dla Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Polska docenia Gruzję

Minister Waszczykowski przypomniał, że to właśnie Polska i Szwecja niespełna 10 lat temu zainicjowały Partnerstwo Wschodnie, które zrzesza ponadto Białoruś, Azerbejdżan i Armenię. Jednak, jak mówił szef polskiej dyplomacji, Polska szczególnie docenia właśnie Gruzję za jej reformy, determinację i wysiłek na rzecz "stworzenia kraju zdolnego do wejścia do Unii Europejskiej".

- Wolelibyśmy zaoferować Wam w końcu pełnoprawne członkostwo w Unii Europejskiej, ale z powodu skomplikowanej sytuacji w Unii i pewnego zmęczenia w jej wnętrzu, to na razie niemożliwe. Jednak trzymamy kciuki za członkostwo - mówił Witold Waszczykowski, dodając, że Polska oferuje Gruzji "bezwarunkowe poparcie" przed brukselskim szczytem.

Cel: członkostwo

Szef gruzińskiej dyplomacji Micheil Dżanelidze podkreślał, że ostatecznym celem jego kraju jest członkostwo w Unii Europejskiej. Jak stwierdził, deklaracja ze szczytu Partnerstwa Wschodniego, która ma politycznie uznać unijne aspiracje Gruzji, nie rozczarowuje jego kraju.

Witold Waszczykowski Wolelibyśmy zaoferować Wam w końcu pełnoprawne członkostwo w Unii Europejskiej, ale z powodu skomplikowanej sytuacji w Unii i pewnego zmęczenia w jej wnętrzu, to na razie niemożliwe

- Oczywiście spodziewamy się uznania naszych aspiracji, wyczekujemy perspektyw. Wierzymy, że bez rozczarowania, ale ciężką pracą ten rezultat zostanie osiągnięty i w końcu Gruzja ze swoją transformacją oraz intensywnym i strategicznym dialogiem z Unią Europejską stanie się pewnego dnia jej pełnoprawnym członkiem - zaznaczył Micheil Dżanelidze.

Potrzebny postęp

Szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström powiedziała, że jej kraj, podobnie jak Polska wspiera Gruzję w jej wysiłkach na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej. Podkreśliła, że dzięki działaniom władz Gruzja jest postępowym członkiem Partnerstwa Wschodniego, który inspiruje demokratyczne reformy i zwalcza korupcję.

W ocenie Margot Wallström, Gruzja musi nadal wypełniać zobowiązania umów o wolnym handlu i stowarzyszeniu z Unią. - Pewnie są obszary, gdzie życzylibyśmy sobie zobaczyć bardziej zdecydowane wysiłki - chodzi o reformę sądownictwa, którą już zaczęliście, to także wysiłki na rzecz poprawienia równości płci w politycznym procesie decyzyjnym oraz rozwijania wolności mediów. To obszary, którym zawsze będziemy się przypatrywać. Będzie dobrą oznaką, gdy zobaczymy, że robicie tam postęp - powiedziała szwedzka minister.

Szefowie MSZ Polski i Szwecji potwierdzili też wsparcie dla integralności terytorialnej Gruzji i zapewnili, że w tej sprawie Tbilisi może liczyć na Warszawę i Sztokholm, które w przyszłym roku będą wspólnie zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Ministrowie Waszczykowski i Wallström udadzą się dziś w okolice linii rozdzielającej Gruzję i Osetię Południową. Ten region oraz Abchazja, choć formalnie należą do Gruzji, to pozostają pod wpływem Rosji.

Z Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt