Logo Polskiego Radia
Print

UE: wybory w Rosji nie mają zastosowania na Krymie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.09.2017 18:29
Unia Europejska nie uznaje wyborów przeprowadzonych na Półwyspie Krymskim
Władimir Putin podczas głosowaniaWładimir Putin podczas głosowaniaPAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV/ SPUTNIK / GO / POOL

Wybory regionalne w Rosji, które odbyły się 10 września, nie mają zastosowania na terytorium Ukrainy; Unia Europejska nie uznaje wyborów przeprowadzonych na Półwyspie Krymskim - czytamy w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu unijnej dyplomacji.

Niedzielne wybory regionalne w Rosji odbywały się w 82 podmiotach Federacji Rosyjskiej; na zaanektowanym Półwyspie Krymskim wybrano m.in. gubernatora Sewastopola i deputowanych do organu przedstawicielskiego Krymu. Przeciwko tym wyborom ostro zaprotestowały już władze Ukrainy.

"Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, więc nie uznaje przeprowadzenia wyborów na Półwyspie Krymskim" - czytamy w komunikacie.

W oświadczeniu napisano ponadto, że "każda osoba wybrana na Półwyspie Krymskim i utrzymująca, że reprezentuje Krym i Sewastopol, nie będzie uznana jako przedstawiciel tych terytoriów, które należą do Ukrainy". - Unia Europejska pozostaje niezachwiana w swoim poparciu dla integracji terytorialnej i suwerenności Ukrainy - podkreśliła dyplomacja UE.

Wybory prezydenta Rosji w przyszłym roku

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 r. po referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.

W niedzielnych wyborach w Rosji we wszystkich regionach, które wybierały swych szefów, zwyciężyli kandydaci rządzącej Jednej Rosji. Były to ostatnie wybory w Federacji Rosyjskiej przed prezydenckimi, zaplanowanymi na marzec przyszłego roku.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt