Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent: Europa potrzebuje dziś dobrej współpracy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.05.2017 14:29
  • Prezydenci Polski i Niemiec o przyjmowaniu imigrantów. Relacja Karola Darmorosa.mp3
  • Wizyta prezydenta Niemiec w Warszawie. Relacja Michała Fedusio.mp3
Musimy działać solidarnie - mówił Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem
Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, wraz małżonkamiPrezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, wraz małżonkamiFoto: polskieradio.pl

- Musimy działać solidarnie. Drogą nie jest budowanie podziałów, tylko ich usuwanie - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się piątkowa wizyta Franka-Waltera Steinmeiera w Warszawie. Steinmeier został w marcu zaprzysiężony na urząd prezydenta Niemiec.

- Cieszę się, że to właśnie pan jest dzisiaj prezydentem Republiki Federalnej Niemiec - podkreślił Andrzej Duda. - Cieszę się, że będę mieć możliwość współpracy w dziedzinie relacji, na których mnie bardzo zależy - dodał.

- Niemcy są naszym wielkim partnerem, przede wszystkim gospodarczym, wielkim sąsiadem. Chciałbym ogromnie, by te relacje, i polityczne, i gospodarcze, i międzyludzkie układały się jak najlepiej - zaznaczył polski prezydent.

Jak powiedział, przekazał prezydentowi Niemiec, że może go uważać w Polsce za rzecznika najlepszych polsko-niemieckich relacji. - Prosiłem pana prezydenta o opiekę nad Polonią w Niemczech i mieszkającymi tam Polakami - poinformował.

"Europa potrzebuje współpracy"

Andrzej Duda podkreślił, że z prezydentem Niemiec zgodzili się, iż "Europa dzisiaj potrzebuje dobrej współpracy".

- Musimy działać solidarnie, musimy działać wspólnie - wskazał. Według niego "drogą nie jest budowanie podziałów tylko ich usuwanie". Ocenił, że w tej kwestii dużą rolę do odegrania mają prezydenci,.

- Śmieliśmy się, że my jesteśmy od tego, żeby studzić nawet najbardziej rozpalone emocje i uspokajać sytuację i raczej starać się tonować dyskusje, i absolutnie nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać - zaznaczył.

Duda powiedział, że opisał Steinmeierowi swoją rozmowę telefoniczną z nowo wybranym prezydenta Francji Emmanuelem Macronem. Przekazał, że Macron "zadeklarował, że jest zainteresowany współpracą w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja)".

- Liczę na zaproszenie do Paryża po to, aby się w formacie tego Trójkąta Weimarskiego spotkać - oznajmił.

"Polska to rdzeń Europy"

- Polska leży mi na sercu, tak samo, jak stosunki polsko-niemieckie. One jeszcze bardziej. Chcę się angażować na rzecz stosunków polsko-niemieckich, mam nadzieję, że obie strony będą dążyły do tego z równym zaangażowaniem - stwierdził Steinmeier.

Zdaniem niemieckiego prezydenta, kryzys europejski nie rozpoczął się dopiero wraz z Brexitem, ale - jak ocenił - pogłębił się z Brexitem. - Tym ważniejsze jest teraz, żeby 27 państw unijnych trzymało się razem, do tego potrzebna jest Polska" - podkreślił.

- Dla mnie jasne jest, że Polska to rdzeń Europy, Polska jest potrzebna - jeżeli chcemy przezwyciężyć ten kryzys europejski, w jakim się bez wątpienia znajdujemy - powiedział. Wyraził też nadzieję, że Trójkąt Weimarski, będzie bardziej wykorzystywany.

Steinmeier został zapytany o kwestię opieki nad Polonią w Niemczech oraz o to, czy są postępy, w sprawie przyznania statusu mniejszości narodowej potomkom przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech.

- Prowadziliśmy rozmowę na ten temat i bardzo cieszę się, że rozmowy przy "okrągłym stole" będą na ten temat kontynuowane - wskazał. - Ale bez względu na to, jaki jest stan rozmów przy "okrągłym stole", chodzi też o to, żeby wyrazić uznanie wobec tych ludzi, którzy żyją w Niemczech pochodzenia polskiego - dodał.

Jak poinformował Steinmeier, z tego powodu w zeszłym roku, jeszcze pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych, zorganizował spotkanie z Polakami mieszkającymi w różnych regionach Niemiec.

- To było bardzo udane spotkanie i ucieszę się, jeżeli ono będzie powtarzane - oświadczył.

Frank-Walter Steinmeier spotka się w Warszawie także z premier Beatą Szydło. Prezydent Niemiec złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu pary prezydenckie wezmą udział w VIII Warszawskich Targach Książki.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt