Logo Polskiego Radia
Print

Kiedy spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.04.2017 18:37
Prawdopodobnie pod koniec maja podczas spotkania NATO w Brukseli lub w lipcu w Polsce podczas szczytu Trójmorza
Foto: polskieradio.pl

- Do spotkania prezydentów dojdzie najprawdopodobniej pod koniec maja podczas spotkania NATO w Brukseli lub na początku lipca w Polsce podczas szczytu Trójmorza - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że szef MSZ Witold Waszczykowski podczas środowego spotkania w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem "mówił o dwóch naturalnych datach, które są już w kalendarzu wpisane jako potencjalne daty tej rozmowy" prezydentów Polski i USA.

- Spotkanie NATO w Brukseli z końcem maja i wciąż aktualne, otwarte zaproszenie dla pana prezydenta Trumpa do odwiedzenia Polski na początku lipca jako gościa szczytu Trójmorza - powiedział minister.

Inne możliwości?

- To są te dwie daty, o których będę także ja rozmawiał w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. Natomiast czy do tego dojdą jeszcze inne możliwości, to będzie wynikało także od pewnej gotowości strony amerykańskiej, jeśli chodzi o te rozmowy. Te dwie daty są datami, które są już dzisiaj na stole i o nich możemy mówić, jako o konkretnych propozycjach takiej rozmowy - dodał Szczerski.

Poinformował również, że w czwartek minister spraw zagranicznych zdał prezydentowi relacje z rozmowy, którą odbył z Rexem Tillersonem. Jak dodał w piątek w Pałacu Prezydenckim gościć będzie spiker Izby Reprezentantów USA Paul Ryan wraz z delegacją.

- Pan prezydent będzie rozmawiał ze spikerem Ryanem zarówno o tej wewnętrznej polityce amerykańskiej, o tej wewnętrznej dynamice polityki amerykańskiej, pracach legislacyjnych, które dzieją się w Izbie Reprezentantów, ale także oczywiście o relacjach polsko-amerykańskich w tym wymiarze strategicznym, jakim są relacje bezpieczeństwa - powiedział Szczerski.

"Ostatnia prosta"

Szef gabinetu prezydenta poinformował, że w przyszłym tygodniu uda się z wizytą do Waszyngtonu i Nowego Jorku. - Będę rozmawiał w Białym Domu, będę rozmawiał w Departamencie Stanu, w Pentagonie na temat relacji polsko-amerykańskich, a także po prostu na temat też relacji między dwoma ośrodkami prezydenckimi - polskim i amerykańskim - zaznaczył.

Jak podkreślił, w Nowym Jorku będzie kontynuował kampanię na rzecz wsparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Głosowanie w pierwszych dniach czerwca, więc to jest ostatnia teraz już prosta, kiedy będziemy o te głosy zabiegać, bo to wciąż jest sprawa, o którą należy zabiegać nieustannie, bo te głosy zbieramy do naszego koszyka i mamy nadzieję, że ten wynik będzie pozytywny - dodał prezydencki minister.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt