Logo Polskiego Radia
Print

Geniusz i patriotyzm Ignacego Jana Paderewskiego

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 16.06.2018 10:00
  • "Wielcy Twórcy Niepodległej" - Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu [posłuchaj]
Audycja poświęcona jest niezwykle charyzmatycznej postaci jaką był Ignacy Jan Paderewski. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu w działalność dyplomatyczną ustanowienie niepodległej Polski stało się jednym ze słynnych czternastu punktów prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona
Ignacy Jan Paderewski przemawia w Ameryce w 1900 roku. Fot. Library of Congress

Ignacy Jan Paderewski - pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu.

Po wybuchu I wojny światowej zaangażował się w działalność społeczno-polityczną. Pomagał w prowadzeniu, założonego przez Henryka Sienkiewicza w styczniu 1915 roku, Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W lutym 1915 roku wyjechał ze Szwajcarii i przez Francję i Wielką Brytanię dotarł do Stanów Zjednoczonych. Tam aktywnie wspierał różne inicjatywy na rzecz niepodległej Polski. Zorganizował ponad 300 spotkań połączonych z koncertami, na których przemawiał i zachęcał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom.

Dzięki osobistym wpływom Ignacy Jan Paderewski dotarł do prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, przekonując go do wsparcia sprawy polskiej.

W audycji wzięli udział znakomici goście: Wiesław Dąbrowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, a także reżyser filmu "Paderewski - człowiek czynu, sukcesu i sławy" oraz profesor Wojciech Roszkowski historyk, ekonomista, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

W programie wykorzystano materiały archiwalne Polskiego Radia – zapis głosu Ignacego Paderewskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Do wysłuchania audycji „Ignacy Jan Paderewski - wielki pianista, dyplomata, mąż stanu i premier II RP" zaprasza Katarzyna Semaan.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt