Logo Polskiego Radia
Print

"Józef Piłsudski – Ojciec Polskiej Niepodległości"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.06.2018 11:58
  • Wielcy Twórcy Niepodległości - "Józef Piłsudski - Ojciec Polskiej Niepodległości" [posłuchaj]
Audycja pokazuje rolę Marszałka w powrocie Polski na polityczną mapę świata. Podkreśla zasługi Józefa Piłsudskiego jako Naczelnika Państwa, twórcy legionów i zwycięskiego wodza wojny 1920 roku
Юзэф ПілсудскіЮзэф Пілсудскі Narodowe Archiwum Cyfrowe

Józef Piłsudski - Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Polityk, który położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski. W przełomowym dla losów Europy momencie stanął na czele tysięcy żołnierzy - ochotników walczących o wolność ojczyzny. Był głównym architektem oraz budowniczym wyczekiwanej przez pokolenia niepodległości.

W audycji udział wzięli znakomici historycy: Jan Engelgard, kierownik X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości i prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W programie wykorzystano materiały archiwalne Polskiego Radia – zapis głosu Marszałka.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Do wysłuchania audycji „Józef Piłsudski Ojciec Polskiej Niepodległości„ zaprasza Przemysław Pawełek.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt