Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 09.11.2018 14:42
  • Magazyn Mija Tydzień 09.11.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: wybory do Kongresu USA, relacje polsko-gruzińskie oraz prawa polskich dzieci w Holandii
Kapitol - siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych Foto: pixabay

PODZIELONY KONGRES W USA

Prezydent Donald Trump uznał wyniki wyborów parlamentarnych za sukces Republikanów. Podczas konferencji prasowej nazwał wczorajszy dzień "wielkim, niesamowitym dniem" dla Republikanów. W ten sposób amerykański przywódca odniósł się do wyników wyborów parlamentarnych środka kadencji.

Prezydent Donald Trump zaapelował, by Demokraci i Republikanie współpracowali w kluczowych dla państwa sprawach.

W Kongresie Stanów Zjednoczonych będzie zasiadał polityk urodzony w Polsce. Jest nim Demokrata z New Jersey Tom Malinowski. Walkę o reelekcję wygrało też kilkoro innych polityków o polskich korzeniach.

Wybory środka kadencji są przeprowadzane w listopadzie dwa lata po prezydenckich. W tegorocznych Demokraci zdobyli Izbę Reprezentantów. Senat pozostaje w rękach Republikanów.

Zwycięstwo Demokratów wyborach do Izby Reprezentantów może mieć duży wpływ na dynamikę wydarzeń politycznych w USA. By przeforsować swoje programy prezydent Trump będzie musiał poszukiwać kompromisu z opozycją. Demokraci zyskają też większą kontrolę na budżetem i będą mogli powoływać komisje śledcze.

WIZYTA MARSZAŁKA SEJMU W GRUZJI

Na poczatku tygodnia odbyła się oficjalna wizyta marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i polskiej delegacji w Gruzji. Wczoraj w Tbilisi podpisano Statut Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji oraz otwarto Salę Polskiej Kultury i Literatury. Dziś polska delegacja między innymi odwiedziła linię rozgraniczenia a marszałek Sejmu odsłonił tablicę Instytutu Polskiego w Tbilisi.

Nie ma zgody Polski i Europy na okupację terenów Gruzji - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński na linii rozgraniczenia Gruzji a separatystyczną Osetią Południową. Władze gruzińskie uważają region za swoją integralną część, choć od ponad 10 lat Osetia Południowa jest kontrolowana przez siły rosyjskie.

Marszałek Kuchciński powiedział, że polska delegacja przyjechała na linię rozgraniczającą, by wyrazić solidarność z Gruzją, która domaga się zwrotu tych terenów.

Na poczatku tygodnia odbyła się oficjalna wizyta marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i polskiej delegacji w Gruzji. W Tbilisi podpisano Statut Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji oraz otwarto Salę Polskiej Kultury i Literatury. Marek Kuchciński powiedział, że takie instytucje służą współpracy oraz że oba państwa mają wspólne wartości takie jak wolność i niepodległość.

Biblioteka Polska ma promować polską kulturę w stolicy Gruzji - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Tbilisi - Lech Kończak.

23 października polski Sejm przyjął uchwałę w 10. rocznicę agresji Federacji Rosyjskiej na Gruzję. W dokumencie zapisano, że agresja Rosji na Gruzję była pierwszą w powojennej historii Europy militarną agresją sąsiedniego kraju na suwerenne państwo.

PRAWA POLSKICH DZIECI ZA GRANICĄ

Kwestia praw polskich dzieci w Holandii była głównym tematem wizyty wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika w tym kraju. W Hadze spotkal się on ze swym holenderskim odpoweidnikiem, by omówić między innymi kwestie rodzinnych spraw transgranicznych, oraz forsowanej przez Polskę poprawki do unijnego rozporządzenia Bruksela II bis.

Dotyczy ona kwestii opieki zastępczej nad dziećmi. Jak wyjaśnił Michał Wójcik, Polska wraz z Węgrami i Łotwą proponuje, by dziecko odebrane cudzoziemcom trafiało do rodziny zastępczej bliskiej mu kulturowo i mówiącej w jego ojczystym języku.

W trakcie spotkania z przedstawicielem holenderskiego resortu sprawiedliwości zostały omówione kwestie związane z prawami polskich dzieci. Michał Wójcik zaznaczył, że trudno wpływać na konkretne decyzje, ale trzeba rozmawiać o systemie.

W Holandii wiceminister spotkła się również z polskimi dyplomatami i stowarzyszeniami polonijnymi. Według Michała Wójcika, problemem w krajach Unii Europejskiej jest niewielka liczba polskich rodzin zastępczych.

Wizyta w Holandii jest kolejną tego typu podróżą Michała Wójcika do europejskich państw w związku z obroną praw polskich dzieci poza granicami kraju. Wcześniej wiceminister sprawiedliwości odwiedził między innymi Wielką Brytanię, Belgię, Niemcy i Norwegię.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt