Logo Polskiego Radia
Print

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 05.10.2018 16:27
  • Magazyn Mija Tydzień 05.10.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: spotkanie ministrów krajów NATO w Brukseli, wizyta premiera Morawieckiego w Nowym Jorku oraz stosunki polsko-irlandzkie
źródło: flickart

MINISTROWIE OBRONY KRAJÓW NATO O CYBERBESPIECZEŃSTWIE

Kraje NATO oskarżają Rosję o kolejne cyberataki i potępiają zachowanie Moskwy. Holandia ujawniła, że rosyjskie służby specjalne próbowały włamać się na serwery Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej. Oskarżenia pod adresem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU popłynęły także od władz Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Sprawa stała się głównym tematem rozmów zakończonego właśnie w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów NATO.

Organizacja do Spraw Zakazu Broni Chemicznej bada próbę morderstwa byłego rosyjskiego agenta w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala.

Także dzisiaj Stany Zjednoczone poinformowały o akcie oskarżenia wobec siedmiu rosyjskich agentów. Mieli oni próbować włamać się na serwery jednej z agencji antydopingowych oraz firmy energetycznej. Kanada twierdzi z kolei, że także Rosja stoi za atakiem na Światową Agencję Antydopingową. Wielka Brytania również oskarżyła rosyjskie służby o ataki na firmy w Rosji i na Ukrainie oraz o kradzież maili Partii Demokratycznej w Stanach Zjednoczonych przed dwoma laty. Amerykańskie służby twierdzą, że mają dowody, iż Moskwa próbowała też wpłynąć na wynik wyborów z 2016 roku poprzez działania w mediach społecznościowych.

Rosja zaprzecza wszystkim oskarżeniom o ataki i twierdzi, że to efekt “szpiegowskiej manii” krajów Zachodu.

PROMOCJA POLSKIEJ GOSPODARKI W USA

Premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za silnymi związkami transatlantyckimi i wyraził przekonanie, że Polska może pomóc w integracji Stanów Zjednoczonych i Europy. Szef polskiego rządu wystąpił na gali z udziałem amerykańskiego i polskiego biznesu, która odbyła się w Nowym Jorku. Był to ostatni punkt wizyty premiera w USA.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał również amerykanom, że Polska jest postrzegana jako dobre miejsce do rozwoju biznesu.

Rozmawiając z dziennikarzami w siedzibie nowojorskiej giełdy na Wall Street premier podkreślił, że sytuacja gospodarcza naszego kraju jest bardzo dobra.

Szef rządu dodał, że Polsce zależy na pozyskaniu amerykańskich inwestorów, gdyż reprezentują oni tak zwany kapitał pasywny, który nie wycofuje się w krótkim okresie.

Podczas spotkania z dziennikarzami premier podkreślał niedawny sukces naszego kraju, jakim było uznanie Polski przez agencję FTSE Russell za kraj rozwinięty. „Tutaj na giełdzie uzyskuje potwierdzenie, że Polska jest traktowana jak państwo bardzo szybko rozwijające się gospodarczo, państwo ogromnych nadziei, które daje wspaniałe perspektywy rozwoju” - mówił premier.

RELACJE POLSKO-IRLANDZKIE

Brexit, przyszły unijny budżet, dwustronne relacje i polityka wschodnia Unii Europejskiej - to główne tematy rozmów szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Simonem Coveneyem. Wicepremier irlandzkiego rządu w srode przybył do Warszawy z wizytą.

Minister Czaputowicz powiedział, że oba kraje mają zbliżone stanowisko w sprawie przyszłego budżetu Unii.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polska jest gotowa na ambitne rozwiązania dotyczące przyszłych relacji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Polsce i Irlandii zależy na tym, by relacje między Unią Europejską i Wielką Brytanią po Brexicie były jak najbliższe."Jesteśmy też bardziej narażeni na negatywne konsekwencje Brexitu niż jakikolwiek inny kraj Unii Europejskiej" - mówił irlandzki minister.

Simon Coveney powiedział, że zarówno Irlandii, tak jak i Polsce, zależy na dobrych relacjach transatlantyckich. Wyraził tez zrozumienie dla polskich obaw związanych z polityką rosyjską względem między innymi Ukrainy. Minister powiedział, że Irlandia jest najbardziej na zachód wysuniętym krajem Unii Europejskiej, co z jednej strony powoduje pewną izolację od reszty Unii. Z drugiej jednak strony, poparcie dla Unii jest większe w Irlandii niż w wielu innych krajach Wspólnoty.

Odnosząc się do Polaków mieszkających w Irlandii, Simon Coveney powiedział, że są obecni właściwie w każdym mieście i miasteczku w Irlandii. Mówił, że Irlandczycy naprawdę rozumieją historię Polski, ponieważ słyszą ją z pierwszej ręki. "Dziś lepiej rozumiemy wasz kraj niż kiedykolwiek w przeszłości" - zaznaczył.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

i to juz wszystko w tym wydaniu magazynu mija tydzioeń, za uwagę dziękuje Katarzyna Semaan

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt