Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 10.08.2018 14:56
  • Najważniejsze wydarzenia tygodnia.mp3
Sankcje USA na Rosję, 10. lat od wojny gruzińsko-rosyjskiej, wizyta szefa MON u polskich żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Mariusz Błaszczak odznacza polskich żołnierzy służących w Bośni i HercegowinieMariusz Błaszczak odznacza polskich żołnierzy służących w Bośni i HercegowinieFoto: Ministerstwo Obrony Narodowej / Twitter

NOWE SANKCJE ADMINISTRACJI USA WOBEC ROSJI

Stany Zjednoczone zapowiedziały wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji.

Decyzję w tej sprawie podjął sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Sankcje są odpowiedzią na próbę zabójstwa w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii. W środę Mike Pompeo podpisał dokument stwierdzający, że za otruciem Skirpalów stoi Moskwa, co oznacza złamanie przez Rosję uchwalonej w 1991 roku Ustawy o Kontroli Broni Chemicznej i Biologicznej. Jej naruszenie pociąga za sobą automatyczne nałożenie sanacji.

10. ROCZNICA WYBUCHU WOJNY GRUZIŃSKO-ROSYJSKIEJ

Polska, Litwa, Łotwa i Ukraina mocno wspierają Gruzję w jej działaniach. Politycy tych krajów złożyli taką deklarację w Tbilisi, w przeddzień 10. rocznicy wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej. Wizyta miała być podobna po podróży sprzed dekady polityków tych samych krajów. Jednym z jej organizatorów był ówczesny polski prezydent Lech Kaczyński.
Konflikt z 2008 roku zaowocował oderwaniem się od Gruzji dwóch samozwańczych republik: Abchazji i Osetii Południowej. Był też początkiem agresywnej polityki Rosji w regionie. Politycy z Polski, Litwy. Łotwy i Ukrainy byli dziś rano na granicy gruzińsko-osetyjskiej, w miejscu, gdzie zaczęła się wojna.

MINISTER BŁASZCZAK U POLSKICH ŻOŁNIERZY W BOŚNI I HERCEGOWINIE

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z polskimi żołnierzami, którzy pełnią misję w Bośni i Hercegowinie. Polska wystawia tu kilkudziesięcioosobowy kontyngent.
W trakcie spotkania szef MON rozmawiał z dowódcą misji. Wręczył także medale i odznaczenia wyróżniającym się wojskowym.

Na magazyn Mija tydzień zaprasza Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt