Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 08.06.2018 12:55
  • Magazyn Mija Tydzień 08.06.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: nowe postanowienia NATO, Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki i wizyta prezydenta Niemiec w Warszawie
Zdjęcie ilustracyjne Foto: UK Ministry of Defence/Flickr

SPOTKANIE MINISTRÓW OBRONY KRAJÓW NATO W BRUKSELI

Jest decyzja o nowej strukturze dowodzenia NATO. Podjęli ją ministrowie obrony krajów Sojuszu na dwudniowym spotkaniu w Brukseli. Zmiany mają sprawić, że żołnierze NATO szybko i sprawnie zostaną przerzuceni w miejsce ewentualnego konfliktu.

Nowa struktura dowodzenia to kolejna odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji. Po aneksji Krymu i wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy. NATO zdecydowało o utworzeniu nowych sił szybkiego reagowania oraz o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich dodatkowych oddziałów wojsk. Na spotkaniu w Brukseli Polskę reprezentował minister obrony Mariusz Błaszczak.

Polska jest zadowolona z czwartkowych ustaleń. Nowa struktura dowodzenia NATO oznacza większe bezpieczeństwo Polski - przekonuje minister obrony Mariusz Błaszczak. Decyzje mają jeszcze zatwierdzić przywódcy z krajów NATO na planowanym w połowie lipca szczycie w Brukseli. Wówczas zmiany zaczną wchodzić w życie.

SPOTKANIE BUKARESZTEŃSKIEJ DZIEWIĄTKI

Od oficjalnego powitania przez prezydentów Polski i Rumunii Andrzeja Dudę i Klausa Iohannisa rozpoczął się w piątek w Warszawie szczyt tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki. Rozmowy zdominował prezydent Rumunii Klaus Iohannis przyjechał do Polski na szczyt przywódców państw wschodniej flanki NATO w Warszawie.

Spotkanie jest drugim szczytem Bukareszteńskiej Dziewiątki; pierwszy odbył się w listopadzie 2015 r. w Bukareszcie.

Ważnym elementem szczytu było przyjęcie wspólnej deklaracji, która będzie wkładem wschodniej flanki do postanowień szczytu brukselskiego.

FRANK WALTER-STEINMEIER Z WIZYTĄ W POLSCE

W tym tygodniu o soprawach bezpieczeńswta,a le takze o przysżłosci unii europeuskiej rozmwiali również prezydenci Polski i Niemiec, Na poczatku tygodnia do warszawy przyjechał Frank-Walter Steinmeier, który powiedział, że jego kraj pamięta o straszliwych zbrodniach, jakie Niemcy popełnili na Polakach i Polsce. Dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaproszenie na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Frank-Walter Steinmeier, pytany był równieżo zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego przez budowę gazociągu Nord Stream 2, powiedział, że jest to prywatna inicjatywa. Jednak w rozmowach niemiecki rząd podejmuje też kwestie podnoszone przez stronę polską.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że wizyta prezydenta Niemiec świadczy o tym, że Polska nie jest izolowana w Unii Europejskiej.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt