Logo Polskiego Radia
Print

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 09.03.2018 13:37
  • Magazyn Mija Tydzień 09.03.2018r [posłuchaj]
Protesty na Słowacji, "Biała Księga" praworządności i obchody Marca '68 - o tym najwięcej mówiliśmy przez ostanie dni
Marsz pamięci w Bratysławie ku czci zamordowanego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka Foto: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Protesty przeciwko władzy na Słowacji

W piątek wtrzydziestu słowackich miastach zorganizowano protesty przeciwko obecnej władzy. Największa manifestacja zebrała się przed Kancelarią Premiera Roberta Fico na Placu Wolności. Organizatorzy protestu domagają się nie tylko wyjaśnienia okoliczności śmierci dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, ale także ustąpienia obecnego rządu i rozpisania przedterminowych wyborów.

Na ulice przede wszystkim chce wyjść młodzież domagająca się pełnego wyjaśnienia okoliczności śmierci dziennikarza. W związku z olbrzymim zainteresowaniem protestem większość rektorów i dziekanów szkół wyższych na Słowacji odwołała tego dnia zajęcia. To największe uliczne demonstracje w historii Słowacji - mówi Arkadiusz Kluger - polski przewodnik mieszkający w Bratysławie.

W Bratysławie przebywa misja Parlamentu Europejskiego w związku z zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Biorą w niej udział europosłowie z sześciu grup politycznych, w tym Polak - Ryszard Czarnecki z frakcji konserwatystów.

Celem misji jest również zbadanie doniesień dotyczących korupcji przy wydawaniu unijnych pieniędzy oraz powiązań mafijnych. Europosłowie mają także zbadać stan praworządności na Słowacji.

"Biała Księga" w rękach przewodniczącego KE

Szef polskiego rządu wręczył przewodniczącemu Komisji Europejskiej Białą Księgę dotyczącą praworządności. Liczący niemal 100 stron dokument zawiera wyliczenie powodów, dla których reforma sądownictwa była konieczna, a także zawiera odpowiedzi na najważniejsze zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki liczy na zbliżenie stanowisk z Komisją Europejską w sprawie reform sądownictwa. Komisja je zakwestionowała bo uznała, że są zagrożenie dla niezależności sądów.

Szef rządu spotkał się w czwartek w Brukseli z przewodniczącym Komisji Jean-Claudem Junckerem.

Rząd liczy na to, że na podstawie tzw. białej księgi wszyscy ci, którzy chcą rozmawiać na temat naszej praworządności, wyrobią sobie swoją opinię po zapoznaniu się z polskimi argumentami

Obchody Marca'68 w kontekscie obecnych relacji polsko-żydowskich

Bez wydarzeń marcowych nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski - powiedział prezydent podczas obchodów 50. rocznicy Marca'68. Andrzej Duda przypomniał, że pół wieku temu młodzi ludzie wypowiedzieli posłuszeństwo komunistycznej władzy.

Był to, jak stwierdził prezydent, słodko - gorzki czas. Z jednej strony wtedy mijało 50 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę, a z drugiej nasz kraj nie był w pełni niezależny.

Prezydent Andrzej Duda prosił o wybaczenie tych, którzy przez antyżydowską nagonkę musieli opuścić Polskę w 1968 roku. Andrzej Duda przemawiał na Uniwersytecie Warszawskim przy okazji obchodów 50. rocznicy protestów studenckich Marca 68', po których władze komunistyczne przeprowadziły antyżydowską nagonkę.

Jak powiedział Prezydent: "Wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczacie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce, za to, że dokonano tego haniebnego aktu”.

Do wysłuchania magazynu zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt