Logo Polskiego Radia
Print

Pamięć o Polakach poległych i pomordowanych w Niemczech

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.02.2019 15:35
  • W magazynie m.in. o polskim i unijnym poparciu dla lidera wenezuelskiej opozycji, o polskiej pomocy dla Libanu i ważnej inicjatywie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie [posłuchaj]
Celem programu MKiDN jest zapewnienie godnego miejsca spoczynku naszym poległym i pomordowanym oraz troska i opieka nad miejscami pochówku poza granicami kraju
Foto: sw.gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o poparciu Polski i innych krajów unijnych dla Juana Guaido, lidera wenezuelskiej opozycji.

15 tysięcy syryjskich uchodźców otrzymało właśnie pomoc na zimę. Wszystko to dzięki działaniom polskiej organizacji i pieniądzom polskiego rządu. Chodzi o Syryjczyków, którzy mieszkają w regionie Arsal, niedaleko granicy libańsko-syryjskiej. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest pierwszą organizacją, która dotarła w to miejsce z pomocą na zimę. W naszym programie relacja Wojciecha Cegielskiego.

Za kilka miesięcy wypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Mimo upływu czasu, wiele osób nadal poszukuje śladów swoich krewnych. Wbrew pozorom, nie wszystkie miejsca pamięci są już znane i opisane. Stąd projekt dokumentacyjny, realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą. Jego podstawowym celem jest inwentaryzacja polskich miejsc pamięci i grobów wojennych w Niemczech. O programie rozmawiamy z Jakubem Deką, przewodniczącym Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

O odkrywaniu Polski po 10 latach emigracji, także oczami własnych dzieci, opowiadają w audycji "Kierunek: Polska" - Beata i Dominik Janczewscy.

Pasażerowie kochali transatlantyk m/s "Batory". Panowała na nim atmosfera gościnnego polskiego domu. Nazywany był pływającym salonem i ambasadorem polskiej kultury. Miał też przydomek „Lucky Ship”.

Dlaczego nazywano go "szczęśliwym statkiem"? Jakie kontynenty i porty odwiedził? Ilu pasażerów zabierał na pokład? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących statku, dostarcza publikacja "B jak Batory". Zapraszamy na spotkanie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską, autorkami publikacji "B jak Batory", założycielkami Oficyny Wydawniczej Oryginały.

W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" przypomnimy postać hrabiego Maurycego Zamoyskiego, wielkeigo patrioty i filantropa, współzałożyciela Polskiego Komitetu Narodowego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt