Logo Polskiego Radia
Print

Steve Wozniak - ikona światowego IT odwiedził Warszawę

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.12.2018 14:13
  • W magazynie m.in. o rosyjskiej agresji na Morzu Azowskim, szczycie UE w sprawie brexitu i wizycie w Warszawie Steve Wozniaka, ikony światowego IT
Amerykański inżynier polskiego pochodzenia, współzałożyciel Apple, odwiedził Polskę w ramach projektu 100x100, realizowanego przez Polską Fundację Narodową
Steve Wozniak w WarszawieSteve Wozniak w WarszawieFoto: materiały prasowe

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rosyjskiej agresji na Morzu Azowskim.

Na Ukrainie weszło w życie prawo o stanie wojennym. Oficjalnie opublikowano zarówno dekret prezydenta i zgodę parlamentu na wprowadzenie stanu wojennego. Jest on odpowiedzią władz w Kijowie na bezprawny atak Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej i na zagrożenie pełnowymiarową agresją ze strony Rosji. Stan wojenny obowiązuje w ukraińskich obwodach graniczących z Rosją, Morzem Czarnym i Azowskim.

Relacjanonujemy także szczyt UE w Brukseli. Przywódcy 27 krajów zatwierdzili na nim umowę brexitową dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Unijni przywódcy - w t​ym szef polskiego rządu - są zadowoleni z zakończenia negocjacji, ale zaznaczają, że brexit nie jest powodem do świętowania.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Polski prof. Piotr Gliński gościł na Litwie. Odwiedził m.in. cmentarz na Rossie, spotkał się z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem oraz wziął udział w otwarciu wystawy, na której po raz pierwszy w Wilnie zaprezentowano rękopis dzieła Adama Mickiewicza - "Pan Tadeusz". O szczegółach informuje w naszym magazynie Kamil Zalewski.

Po siedmiu miesiącach lotu na Marsie wylądowała Misja NASA InSight. To pierwsza misja badająca wnętrze czerwonej planety. Sondę termiczną, jedno z głównych urządzeń badawczych wykonali polscy inżynierowie. Dzięki badaniom poznamy przeszłość geologiczną Marsa i planet o podobnej skalistej budowie. Transmisję z NASA lądowania misji InSight na Marsie można było oglądać w Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie. Szczegóły zdradza Katarzyna Ingram.

W magazynie opowiemy także o wizycie w Polsce Steva Wozniaka, ikony światowego rozwoju technologii. W Warszawie opowiadał o tym, w którym kierunku może podążać rozwój sztucznej inteligencji oraz jakie kierunki kształcenia będą najbardziej pożądane przez pracodawców.

Steve Wozniak odwiedził Polskę w ramach projektu 100x100, realizowanego przez Polską Fundację Narodową. Współzałożyciel Apple jest przekonany, że świadomość, że byli wielcy Polacy w dziedzinie nauki i sztuki, jest wszechobecna na świecie. Na spotkaniu z wybitnym przedstawicielem świata cyfrowego był Michał Fedusio.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" przypominamy postać generała Kazimierza Sosnkowskiego, wojskowego i polityka.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt