Logo Polskiego Radia
Print

I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.10.2018 20:00
  • W magazynie m.in. o akcji na rzecz kresowych cmentarzy, wsparciu polskiego biznesu za granicą, pomocy dla Libanu i Europejskim Korpusie Solidarności
Polskie firmy chętnie inwestują na bezpiecznych rynkach europejskich, ale warto wyjść poza ten obszar i podjąć ryzyko na rynkach bardziej odległych
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (C) i prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Tomasz Pisula (L) podczas otwarcia, 25 bm. Pierwszego Forum Wsparcia Polskiego Biznesu Za Granicą, zorganizowanego w Warszawie przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.  Foto: PAP/Jacek TurczykMinister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (C) i prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Tomasz Pisula (L) podczas otwarcia, 25 bm. Pierwszego Forum Wsparcia Polskiego Biznesu Za Granicą, zorganizowanego w Warszawie przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Foto: PAP/Jacek Turczyk

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o akcji ratowania polskich cmentarzy na Kresach pod nazwą "Mogiłę pradziadka ocal od zapomnienia". Jej uczestników przyjął w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

W Warszawie odbyło się I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą. Do stolicy przyjechało ponad pięćdziesięciu doradców Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z całego świata. Forum otworzyła minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, która podkreśliła, że polska gospodarka rozwija się dynamicznie i dodała, że warto wykorzystać pojawiające się szanse. Wskazała, że polskie firmy chętnie inwestują na bezpiecznych rynkach europejskich i zachęciła do wyjścia poza ten obszar i podjęcia ryzyka na rynkach bardziej odległych. W programie rozmowa z Tomaszem Pisulą, prezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, inicjatorem przedsięwzięcia.

Mówimy również o rozszerzeniu pomocy Polski dla Libanu. Chodzi zarówno o programy dla syryjskich uchodźców, mieszkających w tym kraju, jak i samych Libańczyków. Prócz dotychczasowej pomocy humanitarnej Polska będzie także od przyszłego roku, oferować pomoc rozwojową.

W Warszawie zainaugurował działalność Europejski Korpus Solidarności. To nowy program Komisji Europejskiej, dzięki któremu młodzi ludzie mają szansę ma zaangażowanie się w działania solidarnościowe i rozwijanie umiejętności interpersonalnych.

Europejski Korpus Solidarności promuje solidarność i zaangażowanie, które są fundamentami społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Istotnym celem programu jest walka z wykluczeniem społecznym przez aktywne angażowanie osób z mniejszymi szansami. Skierowany jest on do ludzi w wieku 18-30 lat, i – w przeciwieństwie do programu Erasmus – do każdego, nie tylko do studentów.

- Chcemy aktywizować młodych ludzi, mających w sobie chęć pomocy, na rzecz społeczności lokalnych w różnych obszarach – mówi Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zorganizowało w Madrycie dni propagujące dwujęzyczność wśród polskich dzieci, żyjących w Hiszpanii. W magazynie relacja z tego wydarzenia.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt