Logo Polskiego Radia
Print

Bilans papieskiej pielgrzymki do krajów bałtyckich

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.09.2018 18:06
  • W magazynie m.in. o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy i pielgrzymce papieża Franciszka do krajach bałtyckich
Papież Franciszek, powiedział w katolickiej katedrze świętego Jakuba w Rydze, że "ani reżim nazistowski, ani sowiecki" nie zgasiły wiary w narodzie
PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o oparcie relacji międzynarodowych na suwerennej równości państw. Podczas wystąpienia na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent zapowiedział, że zasada ta stanie się polskim priorytetem w drugim roku członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa.

W audycji powracamy też do obrad V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie. Uczestniczyło w nim 600. przedstawicieli środowisk polonijnych z 40. krajów świata.

W Chicago odbyło się I Międzynarodowe Sympozjum z udziałem lekarzy ze Stanów Zjednoczonych i Polski, w tym byłego ministra zdrowia - senatora Konstantego Radziwiłł. Wydarzenie zatytułowano "Patriotyzm, dziedzictwo i medycyna". Organizatorem był Związek Lekarzy Polskich w Chicago, a patronat nad nim objął Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Sympozjum rozpoczęło się od uroczystej gali i zbiórki pieniędzy na stypendia dla młodym medyków. Z uczestnikami spotkał się gubernator stanu Illinois Bruce Rauner. Podczas wykładów, lekarze i pracownicy naukowi rozmawiali między innymi o wkładzie środowiska w odzyskanie niepodległości Polski. Wspominali postaci generałów Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego oraz Felicjana Sławoj Składkowskiego, którzy także byli lekarzami. Uczestnicy podkreślali też bliską współpracę pomiędzy polskim i polonijnym środowiskiem medycznym.

Z organizatorem sympozjum, profesorem Markiem Rudnickim - prezesem chicagowskiego oddziału Związku Lekarzy Polskich, rozmawiał Piotr Orłowski.

W naszym programie mówimy także o pielgrzymce papieża Franciszka do krajów nadbałtyckich, Litwy, Łotwy i Estonii.

Papież Franciszek, składając wizytę na Łotwie, powiedział w katolickiej katedrze świętego Jakuba w Rydze, że "ani reżim nazistowski, ani sowiecki" nie zgasiły wiary w narodzie. Wyraził ubolewanie, że zapomina się o poświęceniu starszych pokoleń.
W swym przemówieniu papież nawiązał do historii Łotwy i prześladowań Kościoła.

"Wy, tu obecni, zostaliście poddani różnego rodzaju próbom: okropnościom wojny, a następnie represjom politycznym, prześladowaniom i wygnaniu". Ale "byliście nieustępliwi, wytrwaliście w wierze" - podkreślił. "Ani reżim nazistowski, ani sowiecki nie zgasiły w waszych sercach wiary, a w przypadku niektórych z was - nie odwiodły od poświęcenia się życiu kapłańskiemu, zakonnemu, bycia katechetami, podejmowania różnych posług kościelnych, wiążących się z narażeniem życia" - mówił Franciszek.

Franciszek apelował do osób starszych: "Bądźcie w waszych rodzinach i w waszej ojczyźnie wzorem obydwu postaw: wytrwałości i nadziei, zanurzonych w cierpliwości. W ten sposób będziecie nadal budowniczymi waszego narodu".
Papież przypominał młodym ludziom, że brak troski o starsze pokolenia "woła o pomstę do nieba".

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W magazynie kolejny odcinek cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, przybliżający historię i działalność Armii Generała Józefa Hallera.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt