Logo Polskiego Radia
Print

Wielka promocja języka polskiego za granicą

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.09.2018 17:20
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, Światowym Zjeździe Polonii i kampanii "Kto ty jesteś", zainicjowanej przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie"
Trwa kampania "Kto ty jesteś", promująca naukę języka ojczystego wśród Polaków mieszkających za granią. Zainicjowała ją Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie"
Foto: Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie"

W magazynie "Widziane z Polski" dokonujemy bilansu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

Andrzej Duda zapowiada, że wkrótce pojawią się efekty spotkania z Donaldem Trumpem w Białym Domu. Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski przez ponad dwie godziny rozmawiali we wtorek w Waszyngtonie o współpracy wojskowej i energetycznej. Andrzej Duda zachęcał Donalda Trumpa do przysłania kolejnych amerykańskich żołnierzy do Polski i powtórzył propozycję umieszczenia w Polsce stałej bazy wojsk USA.

Konkretnych decyzji amerykańskiej administracji na razie nie ma. Jednak prezydent Andrzej Duda mówił na spotkaniu z Polonią w Waszyngtonie, że decyzje w tej sprawie są bardzo prawdopodobne. “Dzisiaj po obu stronach Atlantyku panuje konsensus, że polsko-amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce czas nadać nową jakość. Nie będę ukrywał, że liczę, że moje dzisiejsze rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem już wkrótce przyniosą pierwsze efekty w tej sprawie” - powiedział prezydent.

W audycji mówimy też o V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie. Tegoroczny zjazd odbywa się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Udział w nim bierze 600 osób z różnych środowisk, z 44 krajów, w tym duża grupa duchownych. Współorganizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rada Polonii Świata.

Trwa kampania "Kto ty jesteś", promująca naukę języka ojczystego wśród Polaków mieszkających za granią. Poprzez spoty reklamowe w mediach społecznościowych Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" chce przekonać polskich rodziców mieszkających poza granicami kraju do posyłania dzieci do polskich szkół. Szczegóły w naszym magazynie.

Z gościem programu, dyrektor Hanną Kaczmarczyk, rozmawiamy o działalności Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Jana III Sobieskiego w Wiedniu.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W programie kolejny odcinek cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, przybliżający postać Ignacego Jana Paderewskiego i jego związki z Polonią.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt