Logo Polskiego Radia
Print

Polonijnna oświata u progu nowego roku szkolnego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.09.2018 08:56
  • W magazynie m.in.o Polonijnym Forum Ekonomicznym w Krynicy, Rajdzie Niepodległości w Chicago i polonijnej oświacie
O wyzwaniach stojących przed polonijnymi szkołami mówi Agnieszka Koterla z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o przyznaniu, przez XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy, tytułu "Człowieka Roku" premierowi Litwy, Sauliusowi Skvernelisowi.

Nagrodę przyznano w uznaniu za przeprowadzone przez niego reformy i odbudowę dobrych kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych między Polską a Litwą. Laudację wygłosił Wojciech Wróblewski, ambasador i członek rady programowej Forum Ekonomicznego. Nagrodę wręczył premier Mateusz Morawiecki.

Relacjonujemy też, zorganizowane przez Senat RP, III Polonijne Forum Ekonomiczne, które było częścią debaty w Krynicy.

Na tegoroczne Forum Polonijne złożyło się pięć paneli dyskusyjnych: „Obrona dobrego imienia Polski i Polaków”, „Młoda emigracja – czas na powrót”, „Polki – kobiety w biznesie na świecie”, „Sukces polskiego produktu za granicą – jak to się robi?” i „Razem znaczy więcej – współpraca spółek Skarbu Państwa na rzecz budowania wizerunku Polski za granicą”.

W dyskusjach panelowych wzięli udział politycy, przedsiębiorcy, samorządowcy, dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Polonii.

Z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim z Uniwersytetu Łódzkiego rozmawiamy o zbliżającym się spotkaniu w Waszyngtonie, prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem.

W programie także relacja z Rajdu Niepodległości w Chicago.

Ulicami Chicago przejechała parada z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestniczyło w niej kilkuset motocyklistów. Byli także ich przyjaciele z amerykańskich grup. Chicagowskie wydarzenie było siostrzaną imprezą z przejazdem na zakończenie Rajdu Katyńskiego, który odbył się w Warszawie. Parada zakończyła się piknikiem patriotycznym. Podczas tej części zbierano pieniądze na stypendia naukowe dla rodaków ze Wschodu, których chcą studiować w Polsce.

Z gościem magazynu, Agnieszką Koterlą z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, rozmawiamy o polonijnej edukacji u progu nowego roku szkolnego.

W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" przypominamy postać Ignacego Daszyńskiego.

Ignacy Daszyński - działacz socjalistyczny, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska, następnie jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej. Premier Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r.; wicemarszałek i marszałek Sejmu w okresie II RP. Obok Józefa Piłsudskiego jeden z najwybitniejszych polityków lewicy niepodległościowej II Rzeczypospolitej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt