Logo Polskiego Radia
Print

Pożegnaliśmy Korę. "Była diamentem najczystszej wody"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.08.2018 13:26
  • W magazynie m.in. o apelu do Rosji w 10. rocznicę wojny gruzińsko-rosyjskiej, ostatnim pożegnaniu Kory i kampanii "BohaterON. Włącz historię!"
W pożegnaniu liderki zespołu Maanam uczestniczyli krewni i przyjaciele artystki, przedstawiciele nauki i kultury, a także tłumy wielbicieli jej twórczości
Foto: Polskie Radio

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o apelu Polski, Litwy, Łotwy oraz Ukrainy, krajów domagających się od Rosji wycofania wsparcia dla Abchazji i Osetii Południowej. Taki apel padł w czasie wizyty ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Łotwy oraz wicepremiera Ukrainy w Tbilisi. Politycy polecieli na Kaukaz w przeddzień 10. rocznicy wybuchu wojny gruzińsko-rosyjskiej.

Relacjonujemy też uroczystości w Czarnym Lesie, koło Stanisławowa na Ukrainie, gdzie odbyły się obchody 77. rocznicy zbrodni hitlerowców na przedstawicielach polskiej inteligencji. Wzięły w nich udział rodziny ofiar z Polski, miejscowa polska społeczność oraz przedstawiciele lokalnych władz.

W audycji także relacja z pożegnania na warszawskich Powązkach Kory Jackowskiej, znanej i lubianej piosenkarki, ikony polskiego rocka.

W ostatnim pożegnaniu liderki zespołu Maanam uczestniczyli krewni i przyjaciele artystki, przedstawiciele nauki i kultury, dziennikarze, politycy, a także tłumy wielbicieli jej twórczości. Wiele osób przyniosło kwiaty, część z przybyłych nosiła koszulki z wizerunkiem artystki. Z głośników popłynęły największe utwory Maanamu m.in. "Mówią, że miłość mieszka w niebie" i "Się ściemnia". Na scenie, wśród białych kwiatów i zapalonych świec, ustawiono portret Kory oraz urnę z jej prochami.

- Kiedy odchodzi artysta, to często jest okazja do przypomnienia jego osiągnięć, nagród, sukcesów. W przypadku Kory wydaje mi się to trochę zbędne, ponieważ wszyscy w którymś momencie swojego życia zetknęliśmy się z jej twórczością, z jej karierą - i nie tylko z jej muzyką, ale i z jej poglądami, wypowiedziami - powiedział Wojciech Mann.

Mówimy także o kampani "BohaterON. Włącz historię!", mającej na celu przypomnienie i uhonorowanie bohaterstwa powstańców warszawskich.

Akcję wysyłania kartek powstańcom warszawskim wspiera od początku znana polska aktorka Magdalena Różczka. Brała ona też udział w filmowym zwiastunie tej inicjatywy. Robi to m.in. dlatego, że jest pełna podziwu dla żyjących jeszcze powstańców.

W mieszczącym się w Chicago Muzeum Polskim w Ameryce odbyła się wyprzedaż duplikatów książek. Dochód z wyprzedaży zostanie przekazany na utrzymanie biblioteki, w której przechowywanych jest wiele bezcennych druków. Wśród nich są na przykład pisma wojenne Tadeusza Kościuszki oraz odezwy i korespondencje Ignacego Jana Paderewskiego. Najstarszy starodruk pochodzi z 1508 roku.
Muzeum wystawiło na sprzedaż kilka tysięcy książek, które zostały wydane gównie w Polsce i przywiezione za ocean przez Polonię.
O działalności oraz zasobach biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce, a także czytelnictwie wśród Polonii rozmawiamy z dyrektor muzeum Małgorzatą Kot.

W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej", rozmawiamy o przebiegu i następstwach Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt