Logo Polskiego Radia
Print

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Watykanie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.06.2018 21:01
  • W magazynie m.in. o wizycie premiera w Watykanie, relacjach polsko-niemieckich i wsparciu Senatu dla Polonii i Polaków za granicą
Polska wizja zjednoczonej Europy wpisuje się w idealny sposób w wizję Europy papieża Franciszka - powiedział Mateusz Morawiecki w Watykanie po audiencji u papieża
Premier Mateusz Morawiecki podczas audiencji u papieża Franciszka w Watykanie PAP/Krystian Maj/KPRM HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALESPremier Mateusz Morawiecki podczas audiencji u papieża Franciszka w Watykanie PAP/Krystian Maj/KPRM HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALES

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Watykanie i spotkaniu z papieżem Franciszkiem oraz rozmowach z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

Relacjonujemy także spotkanie w Warszawie prezydentów Polski i Niemiec. Frank-Walter Steinmeier został przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wizyta miała charakter zarówno polityczny, jak i historyczny - wpisywała się bowiem w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W magazynie również rozmowa z ministrem Jakubem Kowalskim, szefem Kancelarii Senatu o najwyższym w historii Senatu RP, wsparciu dla Polonii i Polaków za granicą.

Senat rozdzielił 100,5 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. Najwięcej z tych środków zostanie przeznaczonych na edukację - 33 mln zł oraz infrastrukturę polonijną – 17,5 mln zł - mówi szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

- Chcemy by budżet Senatu na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą sukcesywnie wzrastał - dodaje Jakub Kowalski.

W cyklu "Kierunek: Polska" rozmowa z Jarosławem Wiazowskim, Polakiem, który wrócił do kraju z RPA.

W audycji także rozmowa z Marią Olson, Polką obnoszącą sukcesy binzesowe w Szwecji, przeprowadzona podczas XX Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii w Toruniu.

Najstarsza w Polsce wytwórnia czekolady Lotte Wedel - dawniej E. Wedel - eksportuje swoje wyroby do ponad 25 państw. Kluczowymi partnerami są dla firmy Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania. E.Wedel to najsilniejsza czekoladowa marka w Polsce, działająca od ponad 160 lat. Założył ją w 1851 roku Karol Wedel. Od września 2010 roku firma jest częścią japońskiej Grupy LOTTE.

- Coraz chętniej jemy czekoladę gorzką, bo szukamy produktów zdrowych i ekologicznych, ale czekolada mleczna wciąż sprzedaje się bardzo dobrze – mówi dyrektor zarządzający Lotte Wedel Maciej Herman.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt