Logo Polskiego Radia
Print

Przyszłość polsko-brytyjskich relacji po Brexicie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 18.05.2018 17:55
  • W magazynie m.in. o wizycie premiera Węgier Viktora Orbana w Polsce, relacjach polsko-brytyjskch i renowacji cmentarza na Rossie
Daniel Kawczyński, poseł do brytyjskiej Izby Gmin o działaniach na rzecz wsparcia brytyjskiej Polonii i relacjach polsko-brytyjskich
Daniel Kawczyński, poseł brytyjskiej Izby GminDaniel Kawczyński, poseł brytyjskiej Izby Gminpolskieradio.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie premiera Węgier, Viktora Orbana w Warszawie. Polityk rozmawiał z przedstawicielami rządu, paramentu oraz z prezydentem Andrzejem Dudą.

Komentujemy też wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem, a w rozmowie z brytyjskim posłem Danielem Kawczyńskim rozmawiamy m.in. o tym jak postrzegana jest Polska w Wielkiej Brytanii.

Daniel Kawczyński jest posłem do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej. W wieku 7 lat wyjechał z rodzicami z Polski, rodzina osiedliła się na stałe w Wielkiej Brytanii. Był doradcą poprzedniego premiera Davida Camerona ds. Europy Środkowo-Wschodniej. Przewodniczy Ponadpartyjnej Grupie Parlamentarnej ds. Polski w brytyjskim parlamencie.

Wraz z 21 posłami do Izby Gmin napisał list do Borisa Johnsona, ministra spraw zagranicznych, domagając się potępienia przez brytyjski rząd budowy Nord Stream 2. Popiera też starania Polski o otrzymanie reparacji wojennych od Niemiec.

Polskiemu Radiu dla Zagranicy opowiedział m.in.o swoich korzeniach i o miłości do Polski, którą przekazuje także córce, urodzonej w Wielkiej Brytanii. Polityk mówi również działaniach na rzecz wsparcia brytyjskiej Polonii i relacjach polsko-brytyjskich.

Na wileńskiej Rossie w ubiegłym tygodniu uroczyście odsłonięto odnowiony nagrobek doktora Stanisława Trzebińskiego. Renowacja była możliwa dzięki środkom przekazanym przez polskich lekarzy z Chicago w Stanach Zjednoczonych. Szczegóły w naszym magazynie.

W audycji także, w cyklu Kierunek: Polska, spotkanie z Emilią Wereniewicz-Ezeibe, która wróciła z córkami do Polski po 5 latach spędzonych na emigracji. Mąż Nigeryjczyk został w Norwegii.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt