Logo Polskiego Radia
Print

Ruszył pilotażowy program „Polskie Powroty”

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.03.2018 21:14
  • W magazynie m.in. o obchodach Marca'68, sytuacji Tatarów krymskich, Festiwalu Frankofonii oraz pilotażowym programie "Polskie powroty"
Program ma zapewnić polskim naukowcom, chcącym wrócić do kraju, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość stworzenia własnej grupy projektowej i środki na powrót
Photo: pixabay.com/CC0 Public Domain

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach upamiętniających 50. rocznicę studenckich protestów w marcu 1968 roku.

Zapraszamy także na wystawę „Bagaż osobisty. Po Marcu” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Wystawa zbudowana jest ze wspomnień, fragmentów listów, dokumentów i fotografii marcowych emigrantów. Została stworzona według pomysłu pisarki i reportażystki Agaty Tuszyńskiej.

W audycji także relacja z Pałacu Prezydenckiego, gdzie uroczyście podsumowano drugi rok funkcjonownania Akcji Polakom na Wschodzie. To inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP mająca na celu podtrzymywanie polskości i kultury polskiej.

W magazynie mówimy również o pilotażowym programie „Polskie Powroty” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Program ma zapewnić polskim naukowcom chcącym wrócić do kraju atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość stworzenia własnej grupy projektowej i środki na przeprowadzkę. Na ściągnięcie do kraju jednego naukowca przewidziano 2 mln złotych. Na działanie pilotażu w pierwszym roku - 45 mln złotych.

W audycji mówimy także o trwającym w całej Polsce Festiwalu Frankofonii, o konkursie "Być Polakiem " adresowanym do polonijnych nauczycieli i młodzieży oraz akcji "Dziewczyny na politechniki".

Opowiadamy też o sytuacji Tatarów krymskich. Prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite oświadczyła, że Rosjanie odpowiadają za pogarszającą się sytuację Tatarów na Krymie. Litewska przywódczyni spotkała się z przedstawicielami samorządu Tatarów krymskich, parlamentu oraz Wspólnot Tatarskich na Litwie. Okazją do spotkania była czwarta rocznica aneksji Krymu przez Rosję. Rozmawiamy o tym z prof. Adasem Jakubauskasem, przewodniczącym Wspólnat Tatarów Litwy.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt