Logo Polskiego Radia
Print

Rejs "Daru Młodzieży" w setną rocznicę odzyskania niepodległości

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.02.2018 20:30
  • W audycji m.in. o nowelizacji ustawy o IPN, miejscu Polski w indeksie wolności gospodarczej i rejsie "Daru Młodzieży"
Za 100 dni w podróż dookoła świata wypłynie "Dar Młodzieży". Celem rejsu jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
www.flickr.com/zeesenboot

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze nowelizację ustawy i skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Komentujemy także stan wolności gospodarczej w Polsce, w świetle międzynarodowych badań. Polska w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej zajęła 45. miejsce na świecie - tak jak przed rokiem. Według raportu światowi liderzy w rankingu to: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria. W Europie pierwsza trójka to: Szwajcaria, Irlandia i Estonia. Najgorsze światowe wskaźniki wolności mają Korea Północna, Wenezuela i Kuba.

W audycji zastanowimy się również czy uda się zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2, przeciwko któremu protestują UE i Stany Zjednoczone.

Relacjonujemy też otwarcie w Sejmie, wystawy "W drodze do niepodległości".

Jedna z ulic w Wilnie zostanie nazwana imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Decyzję podjęli radni litewskiej stolicy. Informacje na temat przebiegu głosowania z Wilna przekaże Kamil Zalewski.

W audycji mówimy o przygotowaniach do międzynarodowej konferencji poświęconej Polonii w Chicago oraz projekcie "Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie". Blisko 40 tys. obiektów zostanie zdigitalizowanych a następnie udostępnionych do końca 2020 r. w ramach projektu realizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Za nieco ponad 100 dni w podróż dookoła świata wypłynie "Dar Młodzieży". Celem podróży jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodlełgości. W rejsie weźmie udział młodzież z całego świata oraz osoby wyłonione w konkursie. W ciągu 10 mięsięcy "Dar Młodzieży" zatrzyma się w 18 partach. Na trasie m.in.Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Szanghaj, Los Angeles, Acapulco i Nowy Jork. Żaglowiec jest już po remoncie. Inauguracja rejsu 3 maja w Krakowie. W trasę Dar Młodzieży wyruszy 20 maja. W styczniu 2019 roku załoga dotrze do wybrzeży Panamy i weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży. Rozmawiamy o tym z żeglarką, Marysią Dydycz, która wypłynie w rejs "Darem Młodzieży".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt