Logo Polskiego Radia
Print

Rośnie polska pomoc rozwojowa finansowana ze środków MSZ

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 05.01.2018 19:04
  • W magazynie m.in. o przygotowaniach do obchodów stulecia niepodległości, członkostwie Polski w RB ONZ i legitymacjach szkolnych dla polonijnych dzieci
Ponad trzy miliony złotych rocznie przeznaczają polskie władze dla Autonomii Palestyńskiej. Polska pomaga palestyńskim rolnikom, gospodyniom domowym i sierotom
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W 2018 roku będziemy obchodzić setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Różnego rodzaju imprezy i przedsięwzięcia będą odbywać się zarówno w kraju jak i za granicą. W naszej audycji opowiadamy o przygotowaniach do tych wydarzeń.

Mówimy także o objęciu przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i roli jaką może odgrać w niej nasz kraj.

Ponad trzy miliony złotych rocznie przeznaczają polskie władze na pomoc dla Autonomii Palestyńskiej. Chodzi o pomoc rozwojową, która jest finansowana ze środków MSZ. Polska pomaga w ten sposób palestyńskim rolnikom, gospodyniom domowym jak też sierotom i włącza się w projekty kulturalne. W programie relacja z Betlejem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ponad 30 tysięcy legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych oraz Polaków za granicą. Dokumenty upoważniają do zniżek na terenie kraju w przypadku, kiedy dzieci i nauczyciele przyjeżdżają do Polski na święta lub wakacje. Dokument wydaje konsul na wniosek rodzica. Wnioski można składać zarówno w szkole, do której chodzi dziecko jak i w konsulacie. Pomysłodawcą inicjatywy był prezydent Andrzej Duda. Przepisy dotyczące wydawania legitymacji polonijnych obowiązują od kwietnia tego roku. Rozmawiamy na ten temat z Janem Dziedziczakiem, wiceministrem spraw zagranicznych.

W magazynie także wywiad z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich i Lilianą Głąbczyńską-Komorowską. Jest ona uznaną w Hollywood aktorką, która już od blisko 30 lat gości na ekranach Ameryki Północnej.

Jakie są plany zawodowe Liliany Głąbczyńskiej-Komorowskiej na najbliższy rok? Czy ma zamiar pracować w Polsce? O tym w naszej audycji.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt