Logo Polskiego Radia
Print

Niezwykłe losy emigrantów z transatlantyku "Batory"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 29.12.2017 09:00
  • W magazynie mówimy m.in. o kardynale Stefanie Wyszyńskim, filmie o Tatarach krymskich i inicjatywach Oficyny Wydawniczej Oryginały
Oficyna Wydawnicza Oryginały szuka Polaków, którzy opuszczali ojczyznę w okresie PRL, na pokładzie m/s Batory. Polskie Radio dla Zagranicy wspiera akcję
Foto: Bartosz Frątczak/Instytut Polski w Wilnie

W magazynie "Widziane z Polski" przypomnimy postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Papież Franciszek podpisał niedawno dekret o heroiczności jego cnót. Od tej chwili Prymasowi Tysiąclecia przysługuje oficjalnie tytuł „Czcigodny Sługa Boży”.

W programie także relacje z lwowskiej premiery polsko-ukraińskiego filmu o Tatarach krymskich. Polska młoda reżyser Aniela Astrid Gabryel zrealizowała w roku 2016 film pod tytułem „Kiedy ten wiatr ustanie”. Bohaterami dokumentu są Tatarzy krymscy, których życie po aneksji Krymu zmieniło się nie do poznania. Film ukazuje jak okupacja wpływa na życie rodzin tatarskich. Obraz „Kiedy ten wiatr ustanie” miał swoją lwowską premierę. Pokaz przygotowali Klub Galicyjski i lwowski filmowiec, Taras Droń.

W magazynie również relacja z odsłonięcia w Wilnie tablicy poświęconej Józefowi i Stanisławowi Cat-Mackiewiczom.

Państwa gościem będzie też prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, z którym rozmawiamy o wolontariacie w kulturze.

Ponadto w audycji rozmowa o ciekawych inicjatywach Oficyny Wydawniczej Oryginały, adresowanych do Polonii. Założycielki wydawnictwa szukają m.in. Polaków, rozsianych po całym świecie, którzy opuszczali ojczyznę w okresie PRL, na pokładzie m/s Batory. Z ich opowieści powstanie kolejna wzruszająca książka Barbary Caillot Dubus i Aleksandry Karkowskiej.

Powiemy też o nagrodzie Złotej Emigry dla filmu "Bard", poświęconego Jackowi Kaczmarskiemu.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt