Logo Polskiego Radia
Print

Boże Narodzenie po polsku. Siła wiary i tradycji

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.12.2017 16:50
  • W magazynie m.in. życzenia dla Polonii od marszałka Senatu, refleksje abp Grzegorza Rysia i wizyta w wileńskim hospicjum
Dawniej zdobiono choinki orzechami, jabłkami i pierniczkami. Bombki pojawiły się na świątecznych drzewkach w XIX w. i dziś nie wyobrażamy sobie bez nich świąt
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: oliveromg/ShutterstocZdjęcie ilustracyjne. Foto: oliveromg/Shutterstoc

W świątecznym wydaniu magazynu "Widziane z Polski" naszym gościem jest Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, który przekazuje Polakom na całym świecie najlepsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

O duchowym i religijnym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawiamy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim.

Odwiedzamy też wileńskie hospicjum i spotkamy się z jego założycielką, siostrą Michaelą Rak.

Kresowe rezydencje - zamki, pałace i dwory na dawnych Kresach Wschodnich RP, to nie tylko historyczny krajobraz, to również miejsca gdzie toczyło się życie rodów i rodzin, które pielęgnowały polskie tradycje. Opowiadamy dziś o niektórych, zwłaszcza tych związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

W naszej audycji odwiedzamy również Ziemię Kłodzką, która bogata jest tradycją ruchomych szopek bożonarodzeniowych i zapraszamy na rozmowę z Januszem Wardakiem, dyrektorem w Szkole "Żagle" Stowarzyszenia Sternik w Warszawie, współzałożycielem i moderatorem Akademii Familijnej w Polsce, ojcem dziesięciorga dzieci.

Dawniej zdobiono choinki orzechami, jabłkami i pierniczkami. Bombki pojawiły się na świątecznych drzewkach w XIX wieku i dziś nie wyobrażamy sobie bez nich Bożego Narodzenia. Współczesne bombki, zwłaszcza te wykonywane ręcznie, to małe dzieła sztuki, a więc stały się atrakcyjne także dla kolekcjonerów. W programie mówimy jak powstają i co jest źródłem inspiracji dla ich twórców.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt