Logo Polskiego Radia
Print

Wielki sukces akcji "Lato z Polską"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.10.2017 16:16
  • W magazynie mówimy m.in. o bilasie akcji "Lato z Polską", polsko-litewskiej konferencji nt. Konstytucji 3 Maja oraz filmie o Wojciechu Młynarskim
Był to wypoczynek dobrze zorganizowany, polska młodzież poznawała polską tradycję, obyczaje, kulturę, miejsca historyczne, polską historię
Foto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy akcję "Lato z Polską", dzięki której wakacje w kraju spędziło 1700 polonijnych dzieci.

"Był to wypoczynek dobrze zorganizowany, polska młodzież poznawała polską tradycję, obyczaje, kulturę, miejsca historyczne, polską historię. Jestem pod wielkim wrażeniem, zachęcam państwa do wzięcia udziału" - mówił marszałek Senatu, Stanisław Karczewski zwracając się do obecnych na sali przedstawicieli samorządów.

Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, która we współpracy z Senatem RP organizowała wypoczynek młodzieży polonijnej - Dariusz Bonisławski - powiedział, że wyjazdy mają na celu "rozkochanie w Polsce" młodych Polaków, na co dzień mieszkających za granicą. Powiedział, że jego osobistym celem jest podwojenie w przyszłym roku liczby dzieci wypoczywających w ramach akcji "Lato z Polską".

W audycji także relacja z otwarcia w Wilnie polsko-litewskiej wystawy poświęconej Konstytucji 3 Maja.

Naszym gościem jest prof. Robert Frost, wybitny szkocki naukowiec, wykładowca na Uniwersytecie w Aberdeen, historyk specjalizujący się w XVI- XVIII - wiecznej historii Polski. Uczony brał udział w III Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie, gdzie został uhonorowany Główną Nagrodą Kongresu Pro Historia Polonarum. Trafia ona w ręce autorów najlepszych książek historycznych wydanych w języku obcym, dotyczących historii Polski lub Europy Środkowo-Wschodniej i jej związków z Polską.

W magazynie również druga część rozmowy o Salonie Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto. O planach sceny opowiadają Maria Nowotarska, założycielka, drektorka i aktorka teatru i Agata Pilitowska, jego znakomita aktorka.

Wojciech Młynarski, to jeden z najwybitniejszych polskich autorów tekstów piosenek, reżyserów, publicystów i intelektualistów. Zmarł 15 marca br. w wieku 76 lat. Trzeciego listopada na ekrany polskich kin wejdzie dokumentalny film o tym wybitnym artyście. O filmie opowiada autorka tego dokumentu, Alicja Albrecht.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt