Logo Polskiego Radia
Print

Czy Polska jest krajem życzliwych ludzi?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.08.2016 14:02
  • Ekspaci -czy Polska jest krajem życzliwych ludzi.mp3
Swoimi doświadczeniami życia w Polsce dzielili się w audycji Ekspaci obcokrajowcy: Amerykanka Urszula Al-Kaisse i Niemiec Jörg Witerbauer. Opowiadali m.in. o tym, czy Polacy są życzliwymi ludźmi dla cudzoziemców i czym różni się polski savoir vivre od tego obowiązującego w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.
fot. glowimages.com

Jak mówiła Urszula Al-Kaisse jej znajomi są życzliwi, jednak wśród nieznanych jej Polaków życzliwość jest rzadka. Podkreślała na przykład, że w Minnesocie, skąd pochodzi, wchodząc do autobusu czyni się to w kolejności dotarcia do przystanku. W Polsce niestety często spotyka się przepychanki przed samym wejściem.

– W Polsce przy wejściu do autobusu obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Moim zdaniem to nie jest zbyt miłe – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jörg Witerbauer ma pozytywne doświadczenia z Polakami i uważa nas za życzliwy naród, choć wyjątkiem są urzędy.

– W urzędach w Niemczech jest trochę milej, choć i tam zdarza się trafić na mało przyjaznych urzędników – powiedział gość Ekspatów.

W programie również o tym, jak funkcjonują zwyczaje w różnych krajach, jak całowanie w rękę na powitanie, poklepywanie po plecach, puszczanie kobiet pierwszych czy otwieranie im drzwi.

Gospodarzem audycji była Irina Zawisza.

tags: ekspaci
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt