Logo Polskiego Radia
Print

Polskie kino oczami rosyjskich aktorów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.08.2016 15:04
  • Ekspaci o polskim kinie.mp3
W audycji Ekspaci o polskim kinie oczami Rosjan mieszkających w Polsce. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli rosyjscy aktorzy grający w filmach polskich reżyserów – Ilja Zmiejew i Elena Leszczyńska.
Ilja ZmijewIlja ZmijewFoto: polskieradio.pl

Ilja Zmiejew od lat gra m.in. u Andrzeja Wajdy, Władysława Pasikowskiego czy Krzysztofa Krauzego. Łącznie wziął udział w ok. sześćdziesięciu polskich produkcjach filmowych. Polska szkoła filmowa była i jest dla niego kinem dla ludzi myślących.

– W Rosji tłumy ludzi myślących chodziło na filmy Kieślowskiego czy Wajdy. Polskie kino dało dużo do myślenia rosyjskiej publiczności. Była w nim wolność, której nie było w Związku Radzieckim. Aktorzy z Polski byli dla nas aktorami z Zachodu – powiedział gość audycji Ekspaci.

Elena Leszczyńska znana z filmów „Mała Moskwa” czy „Fotograf” Waldemara Krzystka jako aktorka młodego pokolenia zauważyła, że w Rosji współcześnie podejmuje się w kinematografii bardzo podobną tematykę co w Polsce.

– Współczesne kino rosyjskie podejmuje takie same tematy co polskie – często jest skoncentrowane na problemach społecznych. W Rosji obecne jest również rozwijające się kino artystyczne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Aktorzy dzielili się również swoimi doświadczeniami z pracy z polskimi twórcami filmowymi oraz z pracy na planie filmowym.

Gospodarzem audycji była Irina Zawisza.

tags: ekspaci
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt