Logo Polskiego Radia
Print

Wilno ogłosiło rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki

IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.01.2019 10:27
  • Wileńscy radni ogłosili rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. O szczegółach - Kamil Zalewski
W tym roku przypada 200. rocznica urodzin znanego polskiego kompozytora oraz dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie
Pixabay/CC0 License/stevepb

Wybitny polski kompozytor i dyrygent był związany przez wiele lat z Wilnem, gdzie stworzył "Halkę" - polską operę narodową. Mer Wilna Remigijus Szimaszius zaznaczył, że bez Moniuszki miasto utraciłoby część swojej osobowości w świecie kultury. Na posiedzeniu rady miejskiej przypomniał jak ważna w życiu kompozytora była obecna stolica Litwy. - Stanisław Moniuszko przybył tu z terenów dzisiejszej Białorusi. Później wyjechał do Warszawy, gdzie był jednym z symboli odrodzenia narodowego. Jednak bardzo ważne w jego twórczości były lata, które spędził w Wilnie - argumentował mer miasta.

W listopadzie polski Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W grudniu między innymi w Wilnie odbyła się jego uroczysta inauguracja, podczas której została zaprezentowana opera "Halka" w wersji wileńskiej z 1848 roku.

Stanisław Moniuszko mieszkał w Wilnie od 1836 roku. Był organistą w kościele św. Janów, który jest częścią Uniwersytetu Wileńskiego. Był też dyrygentem w Teatrze Wileńskim. Skomponował wiele utworów, w tym ponad 300 pieśni, cztery "Litanie Ostrobramskie", wydawał "Śpiewniki domowe". W 1848 roku odbyło się w Wilnie w salonie teściów skromne przedstawienie fragmentów "Halki". Teatralna premiera opery odbyła się w Wilnie 16 lutego 1854 roku w gmachu Ratusza. Warszawska premiera odbyła się dopiero cztery lata później.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt