Logo Polskiego Radia
Print

Dwóch senatorów dla Polonii - gotowy projekt ustawy

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.10.2018 11:11
  • Stanisław Karczewski przekonywał, że poszerzenie Senatu o przedstawicieli środowisk polonijnych pozwoli je dowartościować i nie powinno budzić politycznych kontrowersji (IAR)
Stanisław Karczewski poinformował, że jest gotowy projekt zmian w konstytucji ws. dwóch senatorów dla Polonii
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP senat.gov.pl/Michał Józefaciuk

Stanisław Karczewski był pytany w radiowych "Sygnałach Dnia" o zapowiadany pomysł zwiększenia liczby senatorów o dwóch przedstawicieli Polonii. - Już mamy projekt zmiany w konstytucji. Ponieważ zmiana ta dotyczy Senatu, to ustaliliśmy w gronie Prawa i Sprawiedliwości, że to będzie inicjatywa senacka - powiedział marszałek.

Wyraził też przekonanie, że projekt będzie procedowany "w bardzo szybkim czasie". Dopytywany, czy parlament zajmie się nim jeszcze w tym roku, odparł: "Tak, oczywiście". Według marszałka projekt zakłada, by jeden z senatorów reprezentujących Polonię był "zza wschodniej, a drugi zza zachodniej granicy". Zaznaczył też, że proponowane zmiany to wstępna propozycja, która może jeszcze ulec zmianie.

Marszałek Senatu zapowiedział, że PiS będzie przekonywać opozycję do poparcia projektu. - Mam nadzieję, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pokażemy, że możemy zrobić coś razem - oświadczył Karczewski.

Gest w kierunku Polonii

Jak zaznaczył, proponowana zmiana to gest skierowany w kierunku Polonii, która - jak przypomniał - liczy obecnie ok 20 mln osób na całym świecie i wielokrotnie zasłużyła się dla Polski.

Obecnie obywatele polscy biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu na kandydatów na senatora z okręgu warszawskiego. Podobnie jest w przypadku wyborów do Sejmu - głosy za granicą oddawane są na kandydatów na posłów z okręgu warszawskiego.

PAP/IAR/PR Jedynka/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt