Logo Polskiego Radia
Print

Gala Polonii na 100-lecie niepodległości

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.10.2018 09:11
  • Gala Polonii na 100-lecie niepodległości - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych świętowali stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/CC0 License/skeeze + aganyga

W uroczystej gali w Waszyngtonie wzięli udział politycy, dyplomaci oraz działacze organizacji polonijnych. Doradczyni Donalda Trumpa Mercedes Schlapp przekazała życzenia od prezydenta USA.

Były hymny Polski i Stanów Zjednoczonych, polonez i krakowiak w wykonaniu polonijnego zespołu ludowego oraz koncert muzyki Chopina. W liście do uczestników gali prezydent Andrzej Duda podkreślił, że swoją niepodległość Polska zawdzięcza także Stanom Zjednoczonym oraz amerykańskiej Polonii.

Dyrektor do spraw komunikacji w Białym Domu Mercedes Schlapp powiedziała uczestnikom gali, że prezydent Donald Trump darzy Polskę ogromnym szacunkiem. - On kocha Polskę. Ceni u Polaków przywiązanie do suwerenności, niezależności i wolności. Chciał przekazać, że Polska ma jego poparcie - mówiła. Podczas gali wręczono dwie statuetki z okazji stulecia niepodległości Polski. Pierwszą z nich otrzymał były szef kampanii wyborczej Donalda Trumpa Corey Lewandowski, który życzył Polsce przyszłości bez wojen i dalszego szybkiego rozwoju. - Dokonaliście niezwykłego postępu. Ludzie nie zdają sobie sprawy przez co Polacy przeszli i w jakim punkcie się teraz wasz kraj znajduje. Jesteście waleczni, silni i twardzi. Jestem dumny, że jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia - mówił.

Druga statuetka przypadła byłemu szefowi CIA, byłemu dowódcy sił koalicyjnych w Iraku i Afganistanie generałowi Davidowi Peraeusowi. W rozmowie z Polskim Radiem generał powiedział, że widzi zasadność zlokalizowania w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich.

Waszyngtońską galę niepodległości zorganizowały organizacje polonijne, w tym Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, Fundacja Kościuszkowska oraz Instytut Józefa Piłsudskiego. Uroczystość prowadziła znana amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt