Logo Polskiego Radia
Print

Marszałek Senatu: dialog z Polonią jest coraz głębszy

IAR / PAP
Dariusz Adamski 20.09.2018 10:52
  • Stanisław Karczewski o V Światowym Zjeździe Polaków z Zagranicy (Sygnały dnia/Jedynka)
W ubiegłym roku więcej Polaków wróciło do kraju, niż z niego wyjechało - powiedział marszałek Stanisław Karczewski
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP senat.gov.pl/Michał Józefaciuk

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrady Zjazdu zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski - w imieniu komitetu honorowego - podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu.

- Bardzo zależy nam na tym, aby poszukiwać nowych, młodych liderów. Chcemy zmiany pokoleniowej. Bardzo wielu młodych ludzi jest zainteresowanych współpracą z Polską i bardzo nam na tym zależy. Jedną z form naszego wsparcia Polonii będzie kładzenie jeszcze większego nacisku i wydawanie jeszcze większych pieniędzy na wypoczynek w Polsce młodych Polaków mieszkających za granicą i mających inne obywatelstwo - powiedział Karczewski w radiowej Jedynce.

- To co robimy w zakresie Polonii to jest działalność polityczna, również w tym zakresie, aby budować tę siłę Polaków, tam w miejscach zamieszkania. Oni nie mogą się izolować, muszą wychodzić poza swoje środowiska z naszą kulturą, inicjatywami, bogactwem dziejowym i budować wspólnotę - zaznaczył Karczewski.

Polacy wracają do Polski

Marszałek Senatu wskazał, że zeszły rok był pierwszym od wielu lat "kiedy więcej Polaków przyjechało i wróciło do Polski, niż z Polski wyjechało". - Polacy za granicą są zainteresowani Polską - ocenił.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz i szef MSWiA Joachim Brudziński.

PAP/IAR/PR Jedynka/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt