Logo Polskiego Radia
Print

Marszałek Senatu spotyka się z niemiecką Polonią

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.07.2018 12:00
  • Marszałek Stanisław Karczewski o spotkaniach z Polonią w Niemczech [posłuchaj]
Stanisław Karczewski odwiedzi Dom Polski w Bochum, Polską Misję Katolicką w Essen oraz Polaków w Kolonii
Wystawa o Związku Polaków w Niemczech. Zdjęcie ilustracyjneWystawa o Związku Polaków w Niemczech. Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski przebywa od piątku w Niemczech.

Podczas drugiego dnia wizyty marszałek będzie rozmawiał w Düsseldorfie z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii Arminem Laschetem.

Marszałek Senatu wraz z senatorami z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą odwiedzi Dom Polski w Bochum, Polską Misję Katolicką w Essen. Senacka delegacja będzie uczestniczyła w otwarciu Konsulatu Honorowego w Düsseldorfie. Wieczorem tego dnia marszałek i senatorowie spotkają się w Kolonii, w Konsulacie Generalnym z Polonią.

Ostatniego dnia wizyty delegacja zwiedzi Ośrodek Polonijny „Concordia” w Herdorf-Dermbach, gdzie będzie uczestniczyła we mszy św. i złożeniu wieńca pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Wizytę zakończy złożenie kwiatów na cmentarzu głównym we Frankfurcie pod pomnikiem ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach, którego ofiarami byli głównie warszawscy powstańcy.

W Niemczech mieszka ok. 1,8 mln. polskich obywateli i osób polskiego pochodzenia, które przyjechały do Niemiec w ramach tzw. łączenia rodzin.

Polonia w Niemczech nie ma statusu mniejszości narodowej. Prawa Polaków w Niemczech reguluje Traktat zawarty między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. Gwarantuje on, że osoby polskiego pochodzenia mają prawo do wyrażania i rozwijania swej odrębności.

W Niemczech działa kilka organizacji polonijnych. Są to: Związek Polaków w Niemczech „Rodło”, Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury i Języka Polskiego, Polska Rada - Zrzeszenie Federalne, Kongres Polonii Niemieckiej. Ważną instytucją dla życia polonijnego jest Polska Misja Katolicka w Niemczech. W 300 kościołach i kaplicach odprawiane są msze święte po polsku.

Źródło: senat.gov.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt