Logo Polskiego Radia
Print

W Senacie zainaugurowano akcję "Lato z Polską"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.07.2018 07:05
  • W Senacie uroczyście zainaugurowano akcję "Lato z Polską" [posłuchaj]
Podczas akcji organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata
Foto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu

Cieszę się, że młodzi Polacy mieszkający poza granicami mogą przyjechać do kraju swoich przodków - do swojego kraju; poznają kulturę, historię i zawiązują przyjaźnie - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas inauguracji akcji "Lato z Polską".

Podczas akcji organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata. Organizatorem "Lata z Polską" jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska we współpracy z polskimi samorządami i przy wsparciu finansowym Senatu.

Podczas uroczystej inauguracji akcji w siedzibie Senatu, marszałek Karczewski wręczył odznaczenia dla działaczy Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi z okazji 100-lecia działalności. Odznaczenia otrzymali: prezes PMS na Białorusi Stanisław Sienkiewicz – złoty medal, wiceprezes PMS Teresa Kryszyń – srebrny medal, Helena Jaruticz – srebrny medal, Maryna Repkinej – srebrny medal, Ala Makarewicz – brązowy medal, Ludmiła Siergiej – brązowy medal. Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Bonisławski podkreślił, że podziękowania za podtrzymywanie polskości należą się wszystkim osobom zaangażowanym w działalność organizacji, a także tym, którzy kładli podwaliny Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi.

W spotkaniu uczestniczyły także dzieci i młodzież z Białorusi oraz Ukrainy. "Dziękuję wam, że jesteście tu w Polsce, za to, że będziecie poznawać Polskę, będziecie poznawać ważne miejsca w naszej historii, naszą tradycję, język" - mówił do młodzieży Karczewski.

Marszałek przypomniał, że akcja "Lato z Polską" powstała z inicjatywy marszałka Sejmu i wicemarszałka Senatu Macieja Płażyńskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. "Miałem wielką przyjemność poznać marszałka Płażyńskiego, rozmawiać z nim wielokrotnie i wspierać wspólnie działalność polonijną" - zaznaczył Stanisław Karczewski.

Minister środowiska oraz przewodniczącego Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska Henryk Kowalczyk podkreślił, że akcja pełni ważną rolę "w wychowaniu i zacieśnianiu więzi między naszymi rodakami mieszkającymi poza granicami Polski".

"Kochać na odległość jest bardzo trudno, a jeśli się już tej Polski dotknie, zobaczy, zamieszka, chociaż na chwilę, to ta miłość do kraju jest dużo trwalsza. Po powrocie do swojego miejsca zamieszkania będą te wspomnienia z pobytu w Polsce znacznie żywsze" - zaznaczył Henryk Kowalczyk. Dodał, że "niezwykle ważne jest poczucie bycia Polakiem poza granicami, poczucie, że Polska o nas nie zapomina".

Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski podziękował marszałkowi Senatu za kontynuację idei zapoczątkowanej przez Macieja Płażyńskiego. "Najlepszym sposobem na pokochanie Polski jest zapraszanie młodych ludzi do spędzania czasu, do kontaktu ze swoimi rówieśnikami, z naszą historią, kulturą, jest też wspaniałym rozpoznaniem potrzeb Polaków poza granicami kraju" - powiedział.

W części artystycznej wystąpił zespół "Wołyńskie Słowiki", działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łucku na Ukrainie.

PAP/ho


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt