Logo Polskiego Radia
Print

Wilno: od 2019 roku nowa polsko-rosyjska szkoła

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.06.2018 16:45
  • Wilno: od 2019 roku nowa polsko-rosyjska szkoła na Antokolu. Relacja Kamila Zalewskiego
  • Na temat nowej placówki edukacyjnej dla mniejszości narodowych na Litwie z wicemer Wilna, Edytą Tamosziunaite rozmawia Kamil Zalewski
W Wilnie powstanie nowa placówka edukacyjna dla mniejszości narodowych. Taką decyzję podjęła wileńska rada miejska
Wilno - Stolica LitwyWilno - Stolica Litwy3dman_eu/pixabay/CC0 License

Będzie to polsko-rosyjska szkoła początkowa, która zostanie otwarta w przyszłym roku w dzielnicy Antokol. To w tej części miasta funkcjonowała polska szkoła średnia im. Joachima Lelewela, którą trzy lata temu przeniesiono do innej dzielnicy. Wówczas decyzja władz miasta spotkała się z ostrym sprzeciwem Polaków mieszkających na Litwie.

W 2015 roku decyzją ówczesnych liberalno-konserwatywnych władz Wilna szkoła mniejszości narodowych, która mieściła się na Antokolu została przeniesiona do sąsiedniej dzielnicy Żyrmuny. Budynek po polskiej szkole przekazano wtedy litewskiemu progimnazjum. Wzbudziło to niezadowolenie społeczności polskiej na Litwie, która od tamtej pory stara się o to, aby szkoła powróciła na Antokol. Ponad rok temu Litewski Naczelny Sąd Administracyjny przyznał im rację orzekając, że decyzja władz miasta jest nieważna. Mer Remigijus Szimaszius zapewniał wtedy, że miasto znajdzie inne rozwiązanie.

Wicemer Wilna, Edyta Tamosziunaite z polskiej partii współrządzącej miastem, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, w rozmowie z Polskim Radiem zapewnia, że decyzja o powstaniu nowej szkoły na Antokolu nie jest kompromisem i społeczność polska będzie nadal domagać się powrotu szkoły średniej do tej dzielnicy. Jak zaznacza decyzja sądu z 2017 roku jest nadal ważna. -Dziś zaczynamy od szkoły początkowej. Na razie nie ma tak dużego budynku, aby pomieścić też litewskie dzieci i problem (braku - przyp.) szkoły podstawowej czy też dwunastoletniego gimnazjum polskiego jest aktualny - powiedziała wicemer Wilna.

Za utworzeniem nowej polsko-rosyjskiej szkoły początkowej na Antokolu głosowało 27 radnych, od głosu wstrzymało się jedenastu. Placówka otworzy swoje podwoje 1 września 2019 roku, gdy przejdzie gruntowny remont.

Na temat nowej placówki edukacyjnej dla mniejszości narodowych na Litwie z wicemer Wilna, Edytą Tamosziunaite, w siedzibie wileńskiego samorządu rozmawiał Kamil Zalewski.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt