Logo Polskiego Radia
Print

O problemach repatriacji na konferencji "Re-Patria"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.04.2018 11:00
  • Robert Wyszyński mówi, że pomocne w sprowadzeniu repatriantów do kraju może być stworzenie sieci migracyjnych i systemu stypendiów (IAR)
  • Konferencja "Re-Patria" w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Problemom i działaniom na rzecz sprowadzenia Polaków do ojczyzny była poświęcona konferencja "Re-Patria"
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/mirekmurmir/CC0 License

Osiem tysięcy repatriantów ze wschodniej części Rosji i krajów byłego ZSRR przyjechało do Polski w latach 1997-2007. Rząd zakłada, że w kolejnych dziesięciu latach do Polski mogłoby przyjechać nawet 10 tys. repatriantów z tamtych terenów. Problemom i działaniom na rzecz sprowadzenia Polaków do ojczyzny była poświęcona konferencja "Re-Patria", organizowana we współpracy z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

Doktor Robert Wyszyński socjolog na antenie radiowej Jedynki wyjaśniał, że na terenie azjatyckiej części byłego ZSRR wciąż wielu Polaków może czekać na powrót do kraju. Mówił, że mieszkają tam obecnie 34 tysiące Polaków, a osób o polskim pochodzeniu jest znacznie więcej. - Na Syberii, na przełomie XIX i XX wieku osiedlały się tysiące Polaków, żeby otrzymać ziemię. Obecnie liczbę Polaków na Syberii szacuje się na około 60 tysięcy - dodał socjolog.

W 2017 roku znowelizowano ustawę o repatriacji. Nowe przepisy mają ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Nowela dotyczy Polaków zamieszkałych w azjatyckiej części byłego ZSRR.

Robert Wyszyński mówi, że pomocne w sprowadzeniu repatriantów do kraju może być stworzenie sieci migracyjnych i systemu stypendiów. Zaznaczył, że podobne rozwiązania stosuje Rosja. - Jeżeli młodzi wyjadą, później przyjadą ich rodzice i rodzeństwo. Całe roczniki wyjeżdżają z polskich wsi po skończeniu szkół średnich, do najbliższych obwodów Rosji. Warto by było ich przyciągnąć tutaj - powiedział Robert Wyszyński.

Uczestnicy konferencji podsumowali dotychczasowe działania dotyczące repatriacji i zastanawiali się nad rekomendacjami na przyszłość.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt