Logo Polskiego Radia
Print

Syberia: Wzruszające spotkania z potomkami zesłańców

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.04.2018 18:01
  • Senator Artur Warzocha o pobycie wśród Polaków podczas "Polskiej Wielkanocy na Syberii" [posłuchaj]
O wizycie polskich parlamentarzystów we Władywostoku, Wierszynie i Irkucku opowiada senator Artur Warzocha
Foto: Senator Artur Warzocha

Senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą i poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wzięli udział w „Polskiej Wielkanocy na Syberii”. Spotkania zorganizował Konsulat Generalny RP w Irkucku.

„Kilkudniowa wizyta przepełniona była wzruszającymi spotkaniami z potomkami polskich zesłańców” – powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, senator Artur Warzocha.

/

Delegacja polskiego parlamentu odwiedziła rodaków na dalekim wschodzie Rosji, we Władywostoku i Ussuryjsku. Senator Artur Warzocha wraz z poseł Anną Schmidt-Rodziewicz i ks. Ryszardem Umańskim, kapelanem środowisk patriotycznych z Częstochowy oraz Konsulem Generalnym RP w Irkucku Krzysztofem Świderkiem, wzięli udział w świątecznym spotkaniu z przedstawicielami polskich organizacji, przedsiębiorców i duchowieństwa.

Senator Artur Warzocha zaznaczył, że inne, wspólne spotkanie środowiska miejscowych Polaków przy świątecznym, wielkanocnym stole odbyło się 90 lat temu - w 1928 r. Dodał, że przed Rewolucją Październikową mieszkało tam 15 tys. naszych rodaków, a w 1991 r. jedynie 10 osób, na tym terenie przyznawało się do narodowości polskiej. W ocenie senatora Artura Warzochy, obecnie polskość we Władywostoku powoli się odradza. Coraz więcej osób odkrywa swoje polskie korzenie. Na miejscu działa również stowarzyszenie kultywujące polską kulturę i tradycje po nazwą „Dom Polski”.

/

Polska delegacja odwiedziła też Wierszynę – zagubioną w tajdze wieś polskich osadników. "Złożyliśmy wizytę w szkole, gdzie dzieci uczą się języka polskiego, w miejscowym kościele, gdzie proboszczem jest ks. Karol Lipiński, potem byliśmy na uroczystym, wielkanocnym obiedzie z udziałem parafian i zespołu „Jarząbek”. Odwiedziliśmy Dom Polski i miejscowy cmentarz, gdzie na nagrobkach widnieją w większości polskie nazwiska oraz przy tablicy, upamiętniającej zamordowanych przez NKWD 30. Polaków z tej wsi" - mówi wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

/

Wizytę na Syberii polska delegacja zakończyła w Irkucku, gdzie spotkała się m.in. z przedstawicielami Polskiej Organizacji „Ogniwo” i wysłuchała opowieści o losach rodzin polskich zesłańców syberyjskich po Powstaniu Styczniowym, przekazanych przez ich potomków – Polaków mieszkających w Irkucku.

Na spotkanie z senatorem Arturem Warzochą, wiceprzewodniczącym senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, zaprasza Halina Ostas.

Źródło: Senat RP/ho

Foto: Archiwum Senatora Artura Warzochy

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt