Logo Polskiego Radia
Print

Chicago: 218 tys. dolarów na leczenie polskich dzieci

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.02.2018 14:25
  • Amerykańska Polonia ofiarowała 218 tysięcy dolarów na leczenie dzieci z Polski w Stanach Zjednoczonych. Relacja Piotra Orłowskiego (IAR)
W Chicago odbył się 21. Radioton. Amerykańska Polonia ofiarowała 218 tys. dolarów na leczenie dzieci z Polski w USA
Studio chicagowskiego Polskiego Radia podczas zbiórki
Studio chicagowskiego Polskiego Radia podczas zbiórki www.facebook.com/DarSerca

Radioton to coroczna dwudniowa zbiórka pieniędzy. Chicagowskie Polskie Radio bezpłatnie udostępnia czas antenowy na kilkunastogodzinne kwesty. - Rezygnujemy z normalnej ramówki i cały program podporządkowujemy apelom o wsparcie Daru Serca- mówi Kamila Dworska, dyrektor polonijnego radia.
Podczas Radiotonu słuchacze składają datki. W akcji uczestniczy Polonia z wielu stanów USA. Wpłaty przyjmowane są też przez internetową stronę fundacji - darserca.org. Odbywają się licytacje przedmiotów ofiarowanych przez gwiazdy sportu.

W tym roku licytowano między innymi piłkarskie koszulki z autografami Pelego, Neymara, Cristiano Ronaldo i Lionela Messiego. Był też prezent od Kamila Stocha oraz piłka z podpisem byłej gwiazdy NBA - Dennisa Rodmana.

Fundacja Dar Serca to organizacja non profit. Działa od 30-u lat. Zajmuje się organizowaniem leczenia polskich dzieci w Stanach Zjednoczonych. Zapewnia podopiecznym i ich rodzinom zakwaterowanie oraz wyżywienie. Pokrywa też koszty badań i leków. Współpracuje z najlepszymi klinikami w USA. - Rodzice dzieci, które przyjeżdżają do nas, wcześniej szukali pomocy w Polsce i Europie Zachodniej. Nie znaleźli jej - mówi Dorota Małachowski, prezes fundacji.

W większości przypadków leczenie jest bezpłatnie. Innowacyjne metody są dofinansowywane przez amerykańskie władze. Niektóre operacje refunduje też NFZ. Fundacja pomogła już prawie dziewięciuset polskim dzieciom.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt